Saborska zastupnica Jasna Vojnić (HDZ) osudila je danas privođenje i protjerivanje pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruga, iz Srbije, otvarajući pritom nekoliko pitanja, među njima i ono o stvarnim razlozima za takvo postupanje.
Kao Hrvatski sabor moramo se zapitati je li ovaj događaj, samo jedan u nizu, usmjeren na to da državljani Hrvatske požele zauvijek otići "i iz stanice, i iz Srbije" i koji su stvarni razlozi za postupanje prema našim državljanima, zapitala se Vojnić u saborskom govoru na slobodnu temu.
"Ako je sigurnost Srbije uistinu bila ugrožena, tražimo jasne dokaze i objašnjenja. Ako takvi dokazi ne postoje, onda možemo zaključiti samo jedno - da se radi o politički motiviranom zastrašivanju", izjavila je. Pozdravila je izjavu ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana o prosvjednoj noti Srbiji i mjerama koje će Hrvatska poduzeti na razini EU.
"Ovakva kršenja prava stranih državljana su nespojiva s europskim vrijednostima"
"Ovakve i buduće incidente moramo spriječiti i zbog odnosa naših dviju država, ali i zbog nas koji tamo ostanemo kada se svi koji nisu dobro došli u Srbiju iz razloga izbjegavanja nelagodnosti, povuku", rekla je Vojnić, inače predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji.
Zapitala se i je li istina da se takva i mnoga slična pitanja ne mogu riješiti bilateralno, nego ih se mora dizati na međunarodnu razinu.
"Opredjeljenja Hrvatske jesu i uvijek će biti u smjeru ulaska Srbije u EU, no ipak ovakva pitanja grubog kršenja prava stranih državljana su nespojiva s europskim vrijednostima i ukoliko se nastave morat ćemo povećati svijest o ovome na međunarodnoj razini i rješavati ih putem europskih institucija", rekla je zastupnica.
"Imamo odgovornost jasno stati u zaštitu hrvatskih državljana"
Naglasila je i kako je "targetiranje pripadnika drugih, u ovom slučaju hrvatske etničke skupine, samo za potrebe dnevne politike, uistinu nedopustivo".
"Kao Hrvatski sabor imamo odgovornost jasno stati u zaštitu hrvatskih državljana, ali i poslati poruku da će Hrvatska uvijek biti na stani pravde, dijaloga i europskih vrijednosti te inicirati da se dijalog po ovom pitanju čim prije uspostavi", navela je zastupnica.
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, privela je beogradska policija, a onda ih protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana. U rješenju koje su im izdali kao uzrok deportacije navedeni su "razlozi zaštite sigurnosti Republike Srbije i njenih građana".