HGSS-ovci ogorčeni: Ministar Marić ignorira nas dulje od mjesec dana

Screenshot: N1

HRVATSKA gorska služba spašavanja ovih dana suočava se s problemom financiranja i potpore iz sustava. Dugogodišnji pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić gostovao je u N1 studiju i govorio o problemima HGSS-a.

Financiranje HGSS-a

HGSS ima sve više posla. Raste broj akcija i zadataka, a već duže vrijeme postoji i problem s financiranjem službe-

"Mi darujemo svoje vrijeme, a nama nitko. Minimalno koliko nam treba, toliko treba i svim drugim službama, poput vatrogasaca i hitne pomoći i ne postoji nijedna služba koja pokriva Hrvatsku, a da može funkcionirati s ovako malo novca. Radi se o višestruko većim izdavanjima i mi smo, prateći trendove i nove obaveze, dovedeni smo do toga da ne možemo više funkcionirati. Ne može se voziti neregistrirani automobil, a i to je trošak. Mi moramo plaćati kao i svi drugi gospodarski subjekti koji zarađuju. Mi na to upozoravamo, proračuni se propisuju iz godine u godinu i misle da ne postoji problem", rekao je pročelnik HGSS-a.

Pomoć države

Koliko godišnje dobijete novca od države, a koliko od jedinica lokalne samouprave? Jeste li tražili sastanke i s kim, a da se ništa nije pomaklo?


"Mi od države dobivamo po više osnova. To su ugovori s Ministarstvom turizma, Ministarstvom zdravstva, gdje ne dobivamo nešto, nego moramo neke stvari odraditi za njih, poput edukacija, što nije prihod nego trošak. Govorimo o 9 milijuna kuna, što je na razini nacionalne službe izuzetno malo za 1.500 pripadnika i šezdesetak ispostava. Lokalne zajednice daju manje, oko 3,5 milijuna kuna. Stanice pokrivaju cijelu županiju i funkcioniraju sa stotinjak tisuća kuna godišnje. Mi smo sa svima pokušavali razgovarati. Posebno pokušavamo doći do ministra financija. Tu je najveći problem. S ministrima smo razgovarali, ministrom unutarnjih poslova, s ministrom turizma, gdje pregovaramo o boravišnoj pristojbi i nizom drugih jedinica i tijela državne uprave. Ključno je Ministarstvo financija, da se procijeni važnost službe, da se procijeni doprinos koji mi dajemo i da se konačno kaže da je veća šteta što se GSS-u ne daje onoliko koliko im treba, nego ovakva štednja. Ovo nije štednja, nego štetočinstvo, imati službu koja radi tako važan posao, a ne sagledati sve što doprinose. Imamo obećanja da ćemo doći do razgovora", objasnio je Prizmić.

Sastanak s ministrom Marićem

S ministrom Marićem već dugo vremena pokušavaju pronaći zajednički jezik i dogovoriti sastanak.

"Već se dugo dogovaramo, naš dopis i molba za sastanak leži tamo negdje sigurno mjesec dana ili čak i više, uz sve usmene pokušaje. To ministarstvo i sam ministar nekako su u fokusu nekih problema, očito da nas se ne doživljava kao neki veliki problem, ali ja tvrdim da je ovo veliki problem. Očekujemo da što prije s njim porazgovaramo, ali na kvalitetan način, da se sagleda zašto se na magarcu koji dobro vuče štedi dok ne krepa", kaže Prizmić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.