HRVATSKA NARODNA BANKA danas je reagirala na navode bivšeg bavarskog premijera Edmunda Stoibera u tjedniku "Der Spiegel" u kojem je on "insinuirao nečasno ponašanje HNB-a i njezinog guvernera u preuzimanju Hypo Alpe Adria Bank Zagreb od strane Bayerische Landesbank".
HNB tvrdi kako nisu imali jedno stajalište za javnost, a drugo u kontaktima sa BLB-om, ističu iz HNB-a. "Neistinita je izjava g. Stoibera da je BLB suglasnost za preuzimanje već dogovorio s HNB-om, u času kad se g. Stoiber 'zaigrao' uplitanjem u ovaj slučaj, obraćajući se pismom drugim institucijama hrvatske vlasti i javnom izjavom u Splitu 20. kolovoza 2007. godine, nakon susreta s tadašnjim premijerom Ivom Sanaderom. Činjenice i dokumenti govore drugačije", pišu u priopćenju iz HNB-a.
> Rohatinski: Sanader me pritiskao da dozvolimo ulazak Bavaraca u Hypo banku
Objašnjavaju kako je HNB prvi zahtjev za indirektno preuzimanje HAAB-a dobio 30. svibnja 2007. godine preko pravnog zastupnika BLB-a. Savjet HNB-a je na sjednici 11. srpnja 2007. godine zbog neprihvatljivog postupanja u slučaju Riječka banka i napomene da se poslovanje BLB-a neće promijeniti, zahtjev za preuzimanjem ocijenio neprihvatljivim.
Nakon toga se dogodio i susret predstavnika BLB-a i guvernera HNB-a te njegovih suradnika 17. srpnja 2007. godine na kojem se stavovi Bavaraca nisu promijenili, a predstavnicima BLB-a su pobliže objašnjeni razlozi odbijanja. Iz HNB-a odbijaju kako je na takvom sastanku došlo do bilo kakvog dogovora, što je u svojoj izjavi sugerirao Edmund Stoiber.
Stoiber vršio javni politički pritisak na HNB i Hrvatsku
Iz HNB tvrde i kako, da je postojao kakav dogovor, vjerojatno se bivši bavarski premijer Stoiber nakon susreta sa bivšim premijerom Ivom Sanaderom 19. kolovoza u Splitu, ne bi upuštao u javni politički pritisak na HNB i Hrvatsku. Tada je Stoiber izjavio kako je siguran da će HNB povući svoj veto, a rekao je i kako je poslao dopis HNB-u u kojem je naglasio kako veto može nepotrebno pogoršati dobre odnose između Bavarske i Hrvatske. Iz HNB-a demantiraju kako je takav dopis uopće stigao na njihovu adresu, ali tvrde kako je upućen na neke druge adrese u Hrvatskoj.
Kada niti to nije uspjelo, BLB je poslao drugačiji zahtjev za preuzimanjem te je objavljena i javna isprika BLB-a štedišama Riječke banke zbog načina napuštanja te banke kada je zapala u teškoće. Na temelju toga zahtjeva na sjednici Savjeta HNB-a 12. rujna 2007. godine BLB je dobio suglasnost za preuzimanje.