Priča o rimskom pjesniku koji je skovao pojam koji i danas svakodnevno koristimo

Quintus Horatius Flaccus, poznatiji kao Horacije, jedan je od najvećih pjesnika rimske književnosti, čije je stvaralaštvo obilježilo zlatno doba Rima. Rođen 65. godine prije Krista u Venusi, malom gradu na jugu Italije, Horacije je bio sin oslobođenog roba.

Unatoč skromnom podrijetlu, njegov otac uložio je sve u sinovo obrazovanje, omogućivši mu školovanje u Rimu i Ateni, gdje se upoznao s grčkom kulturom i filozofijom. Ta su iskustva oblikovala njegovu poeziju, koja spaja tehničku savršenost i duboko filozofsko promišljanje.

Život u turbulentnom 1. stoljeću pr. Kr.

Horacije je živio u razdoblju velikih političkih i društvenih previranja u Rimu. Kao mladić svjedočio je građanskim ratovima koji su uslijedili nakon ubojstva Julija Cezara, a pridružio se republikanskoj vojsci Marka Bruta.

Nakon poraza republikanskih snaga kod Filipa 42. godine prije Krista, izgubio je imovinu i bio prisiljen započeti novi život u Rimu kao činovnik. Ubrzo je privukao pažnju svojim pjesničkim talentom, što ga je povezalo s Mecenom, čovjekom čije će ime kasnije postati pojam pokrovitelja umjetnosti.

Mecena je pružio Horaciju financijsku sigurnost i darovao mu imanje u Sabinskim brdima. Zahvaljujući toj potpori, pjesnik je mogao u potpunosti posvetiti život pisanju. Njegova poezija postala je integralni dio kulturne politike Augustova principata, promovirajući ideje stabilnosti, reda i moralnih vrijednosti, što je bilo ključno u jačanju novog političkog poretka.

Život pod pokroviteljstvom

Horacijeva djela odražavaju njegovu majstorsku sposobnost spajanja grčke tradicije s rimskom stvarnošću. Njegove satire i epode donose oštar, ponekad humorističan prikaz svakodnevnog života i ljudskih slabosti.

No, najveću slavu stekao je zbirkom Ode, čija četiri sveska predstavljaju vrhunac lirskog stvaralaštva tog vremena. U tim pjesmama, Horacije pjeva o ljubavi, prijateljstvu, prolaznosti života i skladnosti s prirodom. Njegova maksima Carpe diem – iskoristi dan – odjekuje i danas kao univerzalni poziv na život u sadašnjem trenutku.

U kasnijim godinama, Horacije se posvetio filozofskim promišljanjima, što se posebno vidi u njegovim Poslanicama. Najpoznatije među njima su stihovi iz Ars Poetice, koji su postavili temelje zapadne teorije književnosti i poetike. Njegova misao o ulozi pjesnika i prirodi umjetnosti stoljećima je inspirirala generacije pisaca i umjetnika.

Horacije je umro 8. godine prije Krista, ostavivši za sobom opus koji svjedoči o vremenu političkog preobražaja i kulturnog procvata Rima. Njegova poezija nije bila samo odraz njegova života nego i filozofije koja spaja mudrost i ljepotu. Danas ostaje simbol umjetnika koji je uspio transcendirati svoje doba i stvoriti djela univerzalne vrijednosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.