OPORBA prijedlog Zakona smatra neambicioznim jer cementira postojeće stanje, a ne razmišlja se o tome kakav bi glavni grad trebao biti za 10 godina. Za HRT je situaciju komentirao ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.
Zbog samo desetak sekundi potresa bit će potrebno najmanje desetak godina radova na obnovi oštećenih zgrada u Zagrebu i okolici. Njih bi trebao omogućiti Zakon o obnovi koji je u saborskoj proceduri.
Omjer financiranja obnove
"Samo za prvu i najnužniju nekretninu postoji i drugi omjer koji smo definirali i za drugu i svaku sljedeću nekretninu Zagreba koju stanovnici Zagreba nisu ili neće nužno koristiti za stanovanje, tamo će omjer biti nešto drugačiji. Novitet je za razliku od dosadašnjih obnova nakon elementarnih nepogoda. I privatni kapital se uključuje u sanaciju i obnovu i ovo što se dogodilo na području Grada Zagreba specifično je i nikad do sada viđeno", rekao je Horvat.
Darko Horvat je rekao kako sredstva koja će biti potrebna da bi se u jednom dijelu napravila konstrukcijska obnova, a u drugom dijelu cjelovita obnova, procjenjuje na gotovo 42 milijarde kuna.
"Poruka svima onima koji misle da je ovaj projekt neambiciozan: Jesu li ikad u životu na jednom mjestu vidjeli ili barem brojkom napisali 42 milijarde?! Mi ćemo ta sredstva morati pronaći i kvalitetno ih utrošiti ne kako bismo krpali i vratili Zagreb u onakvo stanje u kakvom je bio prije samog potresa, nego da bismo napravili konstrukcijsku obnovu i pripremili Zagreb za prvu sljedeću nepogodu koja, nadam se, neće se dogoditi u sljedećih 100 godina", rekao je Horvat.