TROJICA naoružanih kriminalaca jučer su ukrala četiri slike vrijedne 112 milijuna eura, a šef registra za nestale umjetnine u Londonu smatra kako su u pljačku možda umiješani i Hrvati.
Julian Radcliffe danas je kazao kako je moguće da je četiri vrijedna Monetova, Cezanneaova, Degasova i Van Goghova ulja na platnu iz muzeja u Zuerichu ukrala "banda iz Jugoslavije", javlja njemačka novinska agencija DPA.
Jedan od počinitelja navodno je imao "slavenski naglasak", a Radcliffe je istaknuo i kako je na gotovo cijelom prostoru bivše Jugoslavije (Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori i BiH) kriminal povezan s umjetninama u porastu.
"Gotovo trećina svih ukradenih umjetničkih djela se uspješno pronađu, ali to često može jako dugo trajati", smatra Radcliffe koji je uvjeren kako su kriminalci već napustili Švicarsku.
Ovakve krađe uglavnom organiziraju posrednici koji umjetninama trguju na crnom tržištu, a za izvršenje "posla" koriste "sitne ribe", manje kriminalne skupine čije usluge relativno jeftino plaćaju s obzirom na stvarnu vrijednost ukradenih djela.
Nakon što se slike preprodaju kolekcionarima vrlo ih je teško pronaći, tvrdi Radcliffe i dodaje kako to često može potrajati i duže od 20 godina. Tako vrijedne slike zbog svoje je prepoznatljivosti ipak vrlo teško preprodati.
"U našoj bazi podataka registrirano je 180 tisuća ukradenih umjetnina i antikviteta", kazao je Radcliffe i objasnio kako njihovi agenti redovito pretražuju aukcije i sajmove umjetnina tražeći ukradene predmete.
Novinari su Radcliffea upitali i je li moguće da se u ovom slučaju radi o takozvanom "artnappingu"; obliku krađe nakon koje lopovi ucjenjuju vlasnika i traže otkupninu zamjenu za povratak ukradenih slika, ali šef registra za nestale umjetnine na to pitanje nije želio odgovoriti, već je samo ukazao kako "artnapping uglavnom nije uspješan".
P.V.
Foto: AFP