Foto: 123rf
CJEPIVO protiv pneumokoka nalazi se u nacionalnom kalendaru cjepiva u gotovo svim zemljama EU-a osim u Hrvatskoj i Estoniji, a struka se slaže da je to cijepljenje potrebno uvrstiti u kalendar obaveznog cijepljenja kako bi se smanjio broj pneumokoknih infekcija, bolovanja i izostanaka djece iz škole, istaknuto je u četvrtak na okruglom stolu Cijepljenjem protiv pneumokoka - prevencijom do zdravijeg djetinjstva.
Upozorili su kako pneumokok uzrokuje upale grla, sinusa, bronha, pluća i uha, a može izazvati i upalu moždanih ovojnica (meningitis) te otrovanje krvi. Riječ je o bakteriji (streptococcus pneumoniae) koja je iznimno rasprostranjena, najčešće među djecom vrtićkog uzrasta, ali može biti vrlo kobna i za starije generacije koje su u čestom kontaktu s djecom, pogotovu kada je riječ o upali pluća.
Pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece na Klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Goran Tešović rekao je kako djeca mlađa od dvije godine i stariji od 65 godina imaju najveće šanse za obolijevanje od pneumokoknih bolesti, a posebice djeca i stariji koji imaju urođene bolesti.
Istaknuo je i da sve zemlje koje su u univerzalno cijepljenje djece uvele cijepljenje protiv pneumokokne bolesti bilježe značajan pad u pobolu od invazivnih i respiratornih bolesti uzrokovanih pneumokokom, kako među cijepljenima tako i u cjelokupnoj populaciji.
Podsjećajući da je prije više godina predloženo uvođenje cijepljenja protiv pneumokokne bolesti u program obveznih cijepljenja u Hrvatskoj, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) Bernard Kaić rekao je kako je HZJZ i za ovu godinu predložio uvođenje pneumokoknog cjepiva u program obveznih cijepljenja u Hrvatskoj, ali su im iz Ministarstva zdravstva i Zavoda za zdravstveno osiguranje odgovorili kako to nije moguće.
Stoga će, najavio je, Ministarstvu zdravstva predložiti da se u 2019. godini uvede u dojenačkoj dobi cijepljenje protiv pneumokoka.
Cjepivo protiv pneumokoka učinkovito sprječava teške oblike infekcije
Voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti Službe za epidemiologiju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo (NZJZ) Dr. Andrija Štampar Mirjana Lana Kosanović Ličina pojasnila je da pedijatri protiv pneumokoka cijepe samo djecu koja boluju od kroničnih bolesti (srčanih, bubrežnih, dijabetesa i sl), a sredstva osigurava Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Pedijatar Milivoj Jovančević upozorio je na važnost pedijatara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti vezano za informiranje roditelja o cjepivima iz obveznog programa, ali i o neobveznim cjepivima. Istaknuo je da se cjepivom protiv invazivnih sojeva pneumokoka učinkovito sprječavaju teški oblici infekcije, a cijepljenjem se, uz dijete, dodatno štite i svi ukućani.
Jovančević je upozorio i na problem otpornosti pneumokoka na antibiotike, rekavši kako je to problem ako se antibioticima trebaju liječiti upale pluća ili srednjeg uha. Također, smatra i da se prečesto ne bi trebale prepisivati niti antibiotske kapi za nos pri liječenju upalnih procesa.
Na okruglom stolu medicinski stručnjaci istaknuli su važnost argumentiranih razgovora o zdravstvenoj zaštiti djece, informiranja roditelja o svim oblicima prevencije te potrebe da im se jasno objasni koje su prednosti cijepljenja djece protiv pneumokoka, ali i naglasi da su nuspojave cijepljenja vrlo rijetke, a svode se na osip na mjestu cijepljenja ili povišenu tjelesnu temperaturu.