Vlada uništava investicije i radna mjesta: Valamar odustao zbog poreza, tko je sljedeći?

Ilustracija: Index

"NE VIDIM problem", prva je reakcija ministra turizma Garija Cappellija koji je jutros na konferenciji za novinare komentirao priopćenje Valamara o odgodi milijunskih investicija u turizmu te naglasio kako se nije dogodilo "ništa drastično", da misli "kako investicije idu dalje", kao i da je "vrlo optimističan". Na kraju je izrazio i čuđenje jer je porezni paket mjera usvojen prije godinu dana.

>> Valamar Riviera odgađa milijunske investicije zbog neizvjesne fiskalne politike

>> Valamar zbog poreza odgodio ulaganje dvije milijarde kuna, ministar ne vidi problem

No, unatoč ministrovoj bahatosti i izbjegavanju imenovanja krivca, jer trebalo je uprijeti prstom prije svega u vladu, iz Valamara su popodne objasnili da odgađaju investicije zbog "pripreme tehničke dokumentacije", ali i "nesigurnosti u poslovnom okruženju". 

Pritom su naveli dva recentna primjera: neizvjesna primjena zakona o porezu na nekretnine i zakona o turističkom zemljištu. Podsjetimo, Valamar je jedna od najvećih hotelskih kuća u Hrvatskoj i planirao je do 2020. godine investirati i do 2 milijarde kuna.

No, puno je više problema uzrokovanih neradom vlade, nedosljednosti u donošenju odluka te očiglednoj odluci da se iz zlatne koke turizma izmuze što više novca. Glavne probleme nabrojali su u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP)

3 svježa primjera vladinih "poklona" turizmu

"Dvostruko povećanje PDV-a, aktualno povećanje naknade za OIE i porez na nekretnine samo su tri svježa primjera enormnih povećanja obveza za poslodavce turističkog sektora", kažu iz Hrvatske udruge poslodavaca za Index nakon što smo ih upitali za komentar nedavnih događaja oko investicija u turizmu te za reakciju resornog ministarstva. Upitali smo ih također kako bi se najnovije odluke vlade uz krizu u Agrokoru mogle odraziti na poslovne rezultate u turizmu.


U HUP-u tako pojašnjavaju za Index da se i bez utjecaja Agrokora radi o milijunskim iznosima dodatnih davanja koja su za turistički sektor uvedena u zadnjih godinu dana i to bez kompenzacijskih mjera.

Nestabilni uvjeti poslovanja odrazit će se na poslovne rezultate

U isto vrijeme godinama stoje neriješena pitanja turističkog zemljišta i pomorskog dobra. Tržište rada diktira dodatni pritisak na rast plaća, pa je za pretpostaviti, kažu poslodavci, da će bez obzira na vrlo pozitivne trendove rasta turističkog prometa negativni efekti dodatnih opterećenja i rasta troškova poslovanja dugoročno imati negativan utjecaj na ulaganja, rast i poslovne rezultate.

"Sve navedeno nema samo negativne efekte na poslovanje, nego je i u suprotnosti sa Strategijom razvoja hrvatskog turizma i reformskom politikom aktualne vlade, koja je trebala donijeti smanjenje fiskalnih i parafiskalnih davanja i povećati konkurentnost hrvatskog gospodarstva te povećati potencijal gospodarstva za nove investicije", napominju iz HUP-a. Oni smatraju da je priopćenje Valamara samo posljedica onog na što se godinama upozorava, a to je "nestabilnost uvjeta poslovanja" i "pravna nesigurnost investitora".

Preko noći se mijenjaju pravila

Činjenica da u Hrvatskoj gotovo da nema greenfield investicija i stranih ulaganja samo potvrđuje da Hrvatska ima najlošije uvjete za turistička ulaganja na Mediteranu.

"Većinu investicija pokreću domaći investitori i to primarno zbog pozitivnih globalnih kretanja i povećane turističke potražnje te niskih kamatnih stopa, a ne zbog atraktivne poduzetničke klime i kvalitetnih uvjeta poslovanja. Stoga predlažemo da Vlada RH strateški i dugoročno postavi politiku prema hrvatskom turizmu, koji predstavlja najveći generator razvoja hrvatskog gospodarstva. Također predlažemo da se uvedu adekvatne mjere koje će potaknuti značajna ulaganja kroz porezno rasterećenje i ostale mjere fiskalne politike", tvrde poslodavci, dodajući da se u Hrvatskoj prečesto, a nerijetko i preko noći mijenjaju pravila i uvode novi troškovi, što je jednako problematično za turizam kao i za bilo koji drugi sektor.

Valamar tek prvi u nizu?

Iz HUP-a su na kraju svega izuzetno kritični prema ovoj vladi. Naime, tvrde da radi suprotno onom što je bilo najavljeno. Kada se neka odluka i donese, ostaje neizvjesna njena realizacija.

"Vlada je u svojim najavama i programima puno toga rekla i najavila što mi kao poslodavci dugo očekujemo i podržavamo, ali kao i puno puta do sada, realizacija najavljenog je prespora ili se uopće nije pokrenula. Primjerice, očekujemo da se najave o poboljšanju poslovne i investicijske klime kroz porezno i svako drugo rasterećenje poslodavaca čim prije realiziraju. Porezna reforma bila je dobar potez, dok na druge slične poteze i reforme još uvijek čekamo. Nažalost, u međuvremenu su uvedene i neke mjere koje smo spomenuli, a koje idu u suprotnom smjeru, što poziva na oprez pa je moguće da će odluke poput ove Valamarove donositi i druge tvrtke", zaključuju iz HUP-a za Index.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.