Ministarstvo: Odgodite putovanja u Srbiju. Nemojte ići ako nije nužno

Ilustracija: Krunoslav Petric/PIXSELL

Ministarstvo vanjskih poslova je, zbog odnosa i postupanja prema hrvatskim građanima u Srbiji, ažuriralo preporuke za putovanje u tu zemlju. Iz ministarstva su pozvali Hrvate na oprez te da se detaljno informiraju prije putovanja. 

Ovo je ažurirana preporuka:

"Preporučuje se odgoda svih putovanja koja nisu nužna, oprez, praćenje aktualne situacije i detaljnije informiranje prije puta zbog zabilježenih neprimjerenih i neosnovanih postupanja tijela Republike Srbije prema hrvatskim državljanima.

  • Hrvatskim državljanima savjetujemo izbjegavanje mjesta okupljanja većeg broja osoba.
  • U slučaju potrebe, u svakom trenutku hrvatski državljani imaju pravo zatražiti kontakt s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Republici Srbiji.
  • Preporuka o nošenju maski u zatvorenim prostorima ostaje na snazi u zdravstvenim ustanovama."

Već upućena prosvjedna nota

Podsjetimo, Hrvatska je ranije danas uputila prosvjednu notu Srbiji te iskazala oštar prosvjed zbog ponašanja prema pet hrvatskih državljanki u Srbiji.

Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, provelo je dobar dio noći u beogradskoj policiji, koja ih je na kraju jučer ujutro protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana, objavio je ranije Jutarnji list.

U rješenju koje su im izdali kao uzrok deportacije navedeni su "razlozi zaštite sigurnosti Republike Srbije i njenih građana". 

Kako je za Jutarnji ispričala povjesničarka umjetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, koja je na radionicama predstavljala kustoski kolektiv Što, kako & za koga/WHW, radionice su trajale dva dana, u ponedjeljak i utorak, a sudjelovalo je 15-ak osoba iz Hrvatske, Rumunjske, Slovenije, BiH i Sjeverne Makedonije.

"U lobiju su nas dočekali muškarci u civilnoj odjeći koji su nam prišli, na sekundu pokazali značke te rekli da su policajci za strance i da ćemo morati s njima u postaju. 

Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to učiniti. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumente i naložili nam da čekamo u lobiju", kazala je Kovačić. Nakon otprilike sat vremena muškarci su se vratili te, dvoje po dvoje, odvodili sudionike radionica u postaju.

"Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo"

"Doveli su nas u postaju, tamo je već bila većina naših kolega s radionica. Odvodili su ih na ispitivanje koje je trajalo po sat vremena. Kasnije su mi ispričali da su ih ispitivali koju su srednju školu završili, koji fakultet, za koje udruge rade, tko ih financira, o čemu je bila radionica, što su oni konkretno radili, jesu li se s kim nalazili u Beogradu i zašto itd.", priča Kovačić. 

Kad je došao red na nju i još dvije kolegice iz Hrvatske, nastavlja, već je bilo gotovo 4 sata ujutro. Pozvali su ih u sobu, no nisu ih, kaže, ništa pitali jer im je završavala smjena.

"Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo. Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu te ih molila da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nam par rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da 'ugrožavamo bezbednost Republike Srbije', da u roku od 24 sata trebamo napustiti državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana", kaže Kovačić.

Iscrpljena i premorena, kaže, potpisala je dokument jer je samo željela otići - i iz postaje i iz Srbije.

Božinović: Ovo nije izolirani incident

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je danas, komentirajući privođenje pet hrvatskih državljanki bez ikakvog objašnjenja u Beogradu, kako treba dodatno promisliti je li trenutačno dobro vrijeme za putovanje u Srbiju.

''Nisam siguran da postoji neko obrazloženje i objašnjenje srpskih vlasti o tome što se dogodilo. Ako izostane objašnjenje zašto se privode hrvatski građani, legitimno se upitati je li to sve skupa slučajno. S obzirom na to da u posljednje vrijeme imamo nekoliko sličnih događaja, dobro je da su o tome obaviještene institucije Europske unije u Srbiji'', kazao je.

Naglasio je da se ne radi o izoliranom slučaju te je dodao kako je opravdano i razumski obavijestiti naše građane o mogućim neugodnostima koje mogu doživjeti, pogotovo u dijelovima u kojima se održavaju prosvjedi.

 

Grlić Radman: Koliko vidim, sigurnost je upitna

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman još je jučer najavio da će Hrvatska poduzeti nekoliko mjera protiv Srbije. "Uputit ćemo prosvjednu notu, upoznat ćemo delegaciju Europske unije u Beogradu o postupanju srbijanskih vlasti i njihovom ponašanju kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane", naveo je tom prilikom. 

"Sustavno ćemo prikupiti sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana i o tome ćemo upoznati Europsku komisiju i poljsko predsjedanje (EU) i, naravno, revidirat ćemo preporuku o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju", dodao je. Također je najavio da će preporuke putovanju u susjednu zemlju mijenjati radi zaštite i sigurnosti Hrvata. 

"Koliko vidim, sigurnost je upitna", naveo je šef hrvatske diplomacije.

Niz neugodnosti u posljednje vrijeme

Srpski tabloidi već su krajem prošle godine špijunima proglasili dvadesetak studenata zagrebačkog FER-a koji su stigli u Beograd u posjet svojim kolegama, objavljujući njihove fotografije u medijima. Autobus sa studentima zagrebačkog FER-a, koji su posjetili kolege sa srodnog fakulteta u Beogradu i sudjelovali na zabavi u beogradskom Klubu studenata tehnike, zaustavljen je na izlasku iz Srbije.

Nakon tri dana intenzivnog medijskog pritiska na granici im je uručen neobičan "poklon" - rakija na koju je zalijepljena bizarna poruka - poziv da "ponovno dođu i pozdrave kolege iz SOA-e". 

Prošlog tjedna je i Vojislav Šešelj, pravomoćno osuđeni ratni zločinac i nekadašnji politički mentor sadašnjeg predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u emisiji Informera objavio osobnu iskaznicu hrvatskog novinara medija Telegram Mateja Devčića, navodeći i u kojem je hotelu odsjeo. 

Devčić je u Srbiji boravio kako bi izvještavao o studentskim prosvjedima. Šešelj je tijekom TV gostovanja iznio imena i prezimena još nekoliko osoba uz prikaz njihovih hrvatskih osobnih iskaznica, također ih povezujući s prosvjedima. 

Može se pretpostaviti da su objavljene osobne iskaznice skenirane pri prelasku granice i onda proslijeđene Vučićevom omiljenom tabloidu Informeru za nastavak kampanje zastrašivanja, koju provode režimski mediji u Srbiji, optužujući sudionike prosvjeda za suradnju s hrvatskim tajnim službama.

Srbija odgovorila

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije danas je osudilo optužbe državnih službenika i političara u Hrvatskoj na račun srpskih vlasti zbog protjerivanja nekoliko hrvatskih državljanki, navodeći da Zagreb treba odgovoriti svojoj javnosti zašto se nitko od drugih hrvatskih državljana u Srbiji ne suočava s neugodnostima.

"Neprimjereno je da državni dužnosnici i politički akteri u Hrvatskoj danas optužuju Srbiju za ugrožavanje slobode kretanja i govora nekoliko hrvatskih državljana, prema kojima su nadležna državna tijela u Beogradu postupala u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom.

"Srbe se u Hrvatskoj često tretira loše. Primjer je i Vučić u Jasenovcu"

Neprimjerenost postaje apsurdna ako se uzme u obzir činjenica da se prema građanima Srbije u Hrvatskoj često postupa na način koji nije u skladu sa zakonom, europskim vrijednostima i standardima, niti zdravim razumom.

Podsjećamo, ni manje ni više nego predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću uskraćena je prilika da se pokloni sjenama žrtava ustaškog terora u Jasenovcu, među kojima su bili i predsjednikovi preci.

Još lošiji tretman imaju obični građani Srbije, koji su često meta uvreda i napada pojedinaca u Hrvatskoj, ali i pravnog nasilja iza kojeg stoji država, poput beogradskog odvjetnika Nemanje Berića koji je osuđen na 15 dana zatvora zbog objaviti na društvenoj mreži.

"U Hrvatskoj se svakodnevno proizvodi antisrpsko raspoloženje"

Pitanje na koje Republika Hrvatska treba odgovoriti svojoj javnosti je zašto nitko od drugih hrvatskih državljana koji trenutno borave na području Republike Srbije nema nikakve neugodnosti ili posebnog tretmana, već su rado viđeni gosti naše zemlje, ali da Odgovor bi trebao sadržavati i podatke o tome što su osobe koje su bile predmet reakcija dijela hrvatske političke javnosti zapravo radile u Srbiji.

Republika Srbija ostaje zainteresirana za izgradnju skladnih i produktivnih odnosa sa svim svojim susjedima, pa tako i s Republikom Hrvatskom, ali takve odnose treba graditi zajedničkim naporima, a ne gotovo svakodnevnim javnim porukama koje generiraju antisrpski sentiment u Hrvatskoj, te svakako ne kroz grubo miješanje u političke procese u susjednoj državi", poručuju iz Srbije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.