Screenshot: HRT
EUROPSKA komisija jučer je rekla kako očekuje da će obje strane poštovati odluku Arbitražnog suda, a time je evidentno stala na stranu Slovenije. Hrvatska je još u ljeto 2015. godine najavila da odluku, ma kakva ona bila, neće poštovati, a to je i danas službeni stav vladajućeg HDZ-a. No, Hrvatska je ostala potpuno sama, praktički je nijedna zemlja EU-a ne podržava u tvrdoglavoj blokadi odluke Arbitražnog suda.
Osim njega, u emisiji su gostovali slovenska veleposlanica u Hrvatskoj Smiljana Knez, SDP-ov Peđa Grbin, predsjednik Kluba zastupnika IDS-a Giovanni Sponza i ribar iz Savudrije Danilo Latin.
"Jako pozdravljamo stajalište Europske komisije koja se stavlja na stranu međunarodnog prava. Slovenija će se suzdržati od incidenata te isto očekuje od Hrvatske", kazala je Smiljana Knez. Dodala je da očekuje dijalog.
Voditelj ju je potom pitao je li razgovor slovenskog suca Sekoleca i Simone Drenik iz slovenskog Ministarstva vanjskih poslova, koji je kompromitirao arbitražu, primjer tog međunarodnog prava.
Stier: Nitko nas ne može prisiliti
"Arbitražni sud se time bavio u novom sastavu. On je sastavljen od vrhunskih međunarodnih pravnika i mislim da ga stvarno treba poštovati. Nije na Sloveniji ni na Hrvatskoj da ocjenjuju kakvu težinu imaju određeni postupci", kazala je Knez.
Dodala je kako je na prvi pogled jasno da u ovom postupku nema pobjednika.
"Nije na Arbitražnom sudu da procjenjuje je li on kršio ili nije kršio postupak i je li on bio kontaminiran", nadovezao se Davor Ivo Stier. Istaknuo je kako sada nitko Hrvatsku ne može prisiliti na implementaciju odluke, ali isto tako smatra da je dijalog potreban.
"U Hrvatskoj postoji konsenzus i to je ono što daje snagu vanjsko-političkoj poziciji RH", dodao je.
Peđa Grbin smatra da ovo što se dogodilo nije katastrofa.
"Ovo što smo čuli od Europske komisije nije dobro za Hrvatsku, ali nije ni toliko katastrofalno", rekao je. Kazao je da, bez obzira na to što je arbitražni postupak bio kompromitiran, Slovenija u ovom sporu nije uspjela.
"Slovenija, od svih onih zahtjeva koje je postavila, nije uspjela gotovo ni u jednom, osim u onome što se tiče granice na moru u zaljevu. Bez obzira na sve što su radili, uspjeh nisu ostvarili", rekao je.
Na to se nadovezao Sponza
"Slovenija, s obzirom na inicijalne zahtjeve u ovom postupku, definitivno nije dobro prošla", kazao je Giovanni Sponza. On također smatra da u ovom procesu nitko ne pobjeđuje. Kazao je kako dijalog nema alternativu i da treba gledati rješenja koja idu u obostranu korist. Ipak, jednu razinu kompromisa trebat će učiniti, smatra.
"Treba imati na umu kako olakšati život ljudima uz granicu. Poznavajući njihov mentalitet, s jedne i druge strane, očekujem da će sve teći normalno", kazao je.
Ribar iz Savudrijske vale: Hrvatska diplomacija je potpuno odsutna
Ribar koji živi i radi u Savudriji, gore spomenuti Danilo Latin, rekao je kako vanjska politika Slovenije prema Hrvatskoj uvijek ide na kartu ucjenjivanja. Istaknuo je kako je na sam dan čitanja odluke Arbitražnog suda policijski gliser Republike Slovenije prešao crtu razgraničenja sredinom Tršćanskog zaljeva.
"To je još jedan primjer manipulacije slovenske strane javnim mnijenjem. Uvijek se apostrofira Piranski zaljev, a svi događaji odvijaju se u Tršćanskom zaljevu. Zbog odsutnosti hrvatske diplomacije i informiranja javnosti, percipira se da se sve događa u Savudrijskoj vali, tvrdi Latin. To nije istina", rekao je.
Napomenuo je kako je Badinterova komisija rekla da će granice novonastalih država na teritoriju bivše SFRJ odrediti po granicama bivših socijalističkih republika. Pita se zašto se od toga odstupilo. Rekao je da je on prvi za dijalog i da žali zbog svake intervencije policije na moru.