U velikoj akciji Europola u kojoj je sudjelovala i Hrvatska uhićena su 22 trgovca oružjem koja su djelovala na području Europske unije. Uhićeni kriminalci trgovali su najviše oružjem koje se koristi za uzbunjivanje i signalizaciju, a prepravljali su ga tako da ispaljuje prave metke.
U operaciji pod vodstvom Rumunjske i Bugarske, na meti službi za provedbu zakona iz ukupno 31 zemlje našle su se osobe osumnjičene za kupovinu oružja od trgovaca oružjem. S obzirom na to da je ilegalno oružje sve teže nabaviti i da postaje sve skuplje, pojedinci i organizirane kriminalne skupine često pribjegavaju preinačenom oružju za uzbunjivanje i signalizaciju.
Većina oružja iz Turske
Takvi pištolji koji ispaljuju lažne metke postali su omiljeno oružje kriminalaca jer se pojedini modeli mogu lako mogu prepraviti u oružje koje ispaljuje pravo streljivo. Većina zaplijenjenog oružja za uzbunjivanje i signalizaciju proizvedena je u Turskoj prije izmjena u nacionalnom zakonodavstvu vezanih za njihovu proizvodnju.
Navedeno oružje uvezeno je u EU i legalno stavljeno na tržište u Bugarskoj i drugim državama članicama. Međutim nakon prodaje često je krijumčareno preko granica i prepravljano u smrtonosno oružje u drugim zemljama unutar ili izvan EU. Takav postupak prepravljanja uključuje preinaku oružja kako bi se iz njega moglo ispaljivati pravo streljivo, što je protuzakonito. Nakon preinake oružje se distribuira nezakonitim kanalima potičući time širenje nezakonitog oružja.
Policije različitih zemalja u suradnji s Europolom pretražili su 143 kuće. Zaplijenjeno je 129 komada oružja, 1492 komada nepreinačenog i preinačenog oružja za uzbunjivanje i signalizaciju, 276 kilograma dinamita, 299 detonatora i preko 21 kilogram baruta.
Operacija Conversus
Operaciju pod nazivom Conversus vodila je rumunjska nacionalna policija u okviru Europske multidisciplinarne platforme za borbu protiv kaznenih djela. Operacija je završila akcijskim tjednom u koordinaciji Europola od 20. do 24. veljače 2023. godine, a u nju su bile uključene snage za provedbu zakona iz 31 zemlje, zajedno s Eurojustom i Europskom komisijom.
Rumunjska nacionalna policija, zajedno s ostalim zemljama sudionicama, prikupila je podatke o osumnjičenim trgovcima oružjem. Istovremeno su aktivnosti prikupljanja podataka provedene u određenim državama članicama u kojima se takvo oružje može legalno kupiti bez prethodnog odobrenja.