Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) rekla je danas kako liječenje moćnika preko veze nije iznimka, već pravilo, vezano za polemike oko ministra Fuchsa, koji je obavio pregled u bolnici preko reda, ocijenivši da i liječnici moraju protestirati i poduzimati aktivnosti.
Iz HUBOL-a su poručili da je vrijeme da se svi - liječnici, zaposlenici zdravstva i građani - prestanemo praviti da "slon" nije u sobi jer je ondje već desetljećima. Pritom su naveli da je slon fenomen pod nazivom: "Imaš vezu?" "U Hrvatskoj svi plaćamo obvezno zdravstveno osiguranje. Ali svim građanima zdravstvena usluga u stvarnosti nije jednako dostupna", istaknuli su.
"Kasta moćnih ima poseban tretman u javnom zdravstvenom sustavu"
"Postoje oni koji čekaju mjesecima na pretragu i satima pred ambulantom, a postoji i kasta moćnih koja im poseban tretman u javnom zdravstvenom sustavu", dodali su, referirajući se na to što je ministar obrazovanja Radovan Fuchs nedavno uspješno i bez čekanja riješio svoj zdravstveni problem na hitnom bolničkom prijemu.
Iz HUBOL-a su naveli da je slučaj ministra slika i prilika kako funkcionira sustav u odnosu na moćne političare te da liječenje moćnika preko veze i preko reda nije iznimka, već pravilo.
"Sustav očekuje da o tome šutimo"
"Nama liječnicima godinama je muka od toga. Nazove ravnatelj, šef klinike ili već netko moćan unutar sustava. I slijedi uvijek isti razgovor. Dolazi taj i taj glavonja, daj molim te riješi to što prije i bez čekanja. I mi pognemo glavu i rješavamo političara ili političarku", objasnili su.
Naveli su da u sustavu kao što je javno zdravstvo, koji je vrlo hijerarhiziran i centraliziran, "nije uputno previše dizati glavu ni postavljati pitanja zašto neki političar mora ići preko reda".
"Sustav nas tjera na takav modus operandi i ucjenjuje na različite načine. I sustav očekuje da o tome šutimo. Autocenzura je temelj ovakvog zdravstvenog sustava", upozorili su. Smatraju da su za "prekoredno uguravanje političara krivi ravnatelji, šefovi, sustav i političari".
Iz HUBOL-a su poručili i da kao liječnici traže dovoljno vremena za svakog pacijenta i poštovanje vremensko-kadrovskih normativa, micanje politike iz upravljanja zdravstvenim ustanovama, praćenje ishoda liječenja, modernizaciju specijalizacija, više transparentnosti i učinkovitosti u upravljanju sustavom.
Ocijenili su da ih političari ne doživljavaju ozbiljno jer je za njih sustav uređen, pa ne vide potrebu da ga mijenjaju s obzirom na to da oni ne čekaju na pretrage. Stoga su poručili da se mora mijenjati odnos zdravstva spram "VIP tretmana" koji uključuje pretrage i preglede preko reda i preko veze.
"Zato i mi liječnici moramo protestirati na ulicama, a vjerojatno najesen poduzimati i druge aktivnosti. Jer bez našeg pritiska od promjena neće biti baš ništa", zaključili su iz HUBOL-a.