FOTO Hrvatski obavještajac uhićen u Beogradu je Čedo Čolović

Foto: Index, Večernje novosti (preuzeto uz dozvolu)

AGENTI srpske "Bezbednosno-informativne agencije" (BIA) danas su uhitili osobu za koju se osnovano sumnja da je bila špijun jedne hrvatske obavještajne službe. Srpske Novosti pišu kako se radi o Čedi Čoloviću.

Čolović ima dvojno državljanstvo - srpsko i hrvatsko. Novosti navode kako ima 57 godina te kako je uživao pristup važnim državnim informacijama. Ističe se kako je uhićeni umirovljeni oficir Vojske Republike Srpske Krajine koji je bio zadužen za sigurnost 75. motorizirane brigade. Dodaje se i kako je hrvatski agent proveo određeno vrijeme na hrvatskom ratištu te kako je i rođen u Drnišu.

Srpski mediji navode da je Čolović duže vrijeme praćen te da su svi njegovi kontakti s osobama iz Vojske Srbije, policije i drugih državnih institucija i tijela dokumentirani. Ističe se kako su dokumentirani i njegovi kontakti s hrvatskim obavještajcima.

Čolović je navodno prikupljao podatke o sigurnosnim strukturama Srbije, ali i o planovima namjenske industrije te informacije o ugovorima o izvozu naoružanja u inozemstvo.

Indexu potvrđeno: Uhićeni nije suradnik VSOA-e

Muškarac koji je danas uhićen u Beogradu – svim informacijama i poluinformacijama unatoč – nije suradnik hrvatske Vojno sigurnosne obavještajne službe (VSOA), potvrđeno je večeras Indexu iz izvora bliskih toj službi.

> Srpska obavještajna služba uhitila "hrvatskog špijuna" u Beogradu: Prijeti mu do 15 godina zatvora?

Podsjetimo, Više javno tužiteljstvo Srbije objavilo je danas u večernjim satima kako je "Bezbednosno-informativne agencija" (BIA) u suradnji s Tužiteljstvom uhitilo jednu osobu zbog postojanja sumnje da je izvršila kazneno djelo špijunaže, piše b92.

Prijeti mu do 15 godina zatvora?

Prema Kaznenom zakonu Republike Srbije, kazna od tri do 15 godina zatvora predviđena je za one koji tajne - vojne, ekonomske ili službene - priopće, predaju ili učine dostupnim stranoj državi, stranoj organizaciji ili osobi koja im služi. Zatvor od pet do 15 godina predviđen je za one koji za stranu državu ili organizaciju stvaraju obavještajnu službu u Srbiji ili njome rukovode, pišu Novosti.

Od jedne do deset godina zatvora predviđeno je u slučaju stupanja u stranu obavještajnu službu, a jedna do osam godina u slučaju pribavljanja tajnih podataka ili dokumenata u namjeri da se priopće ili predaju stranoj državi, organizaciji ili osobi koja im služi.

"Riječ je o osobi koje ima državljanstvo Republike Srbije i Hrvatske, a koja je do 1990. godine živjela i radila u Republici Hrvatskoj, nakon čega mu je mjesto prebivališta u Republici Srbiji. Osumnjičenom je za navedeno kazneno djelo određeno zadržavanje od 48 sati, nakon čega će biti priveden nadležnom tužitelju radi saslušanja.

Tužiteljstvo će u skladu sa svojim Ustavnim i zakonskim ovlastima nastaviti postupanje u pravcu utvrđivanja svih okolnosti navedenog događaja, vodeći računa o zaštiti vitalnih interesa Republike Srbije, u cilju potpunog utvrđenja svih radnji koje čine obilježja ovog kaznenog djela u okviru svojih zakonskih ovlasti", navodi Tužiteljstvo u priopćenju te dodaje da će nakon provedene istrage i utvrđenog činjeničnog stanja javnost o tome biti informirana.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.