Hrvatski Sirijac: Prvi dan u Siriji slavlje, drugi mamurluk, treći dan otrježnjenje

Screenshot: HRT

Pisac i poduzetnik Samir Haddad, jedan od najpoznatijih Sirijaca u Hrvatskoj, govorio je za HRT o situaciji u Siriji nakon pada režima Bašara al-Asada.

Rekao je zašto je režim Bašara al-Asada pao tako brzo te kako bi mogla izgledati nova vlast u Siriji.

Haddad je komentirao slavlje zbog pada Asadovog režima te pojasnio zašto je vrlo brzo uveden policijski sat u Damasku. "Nije čudno što Sirijci slave. Srušeno je 50 godina tiranije. To je dobar razlog za slavlje. Prvi dan, Sirijci su opijeni od slavlja, drugi dan je već mamurluk, a treći dan otrježnjenje. Sada razmišljamo što će se dalje dogoditi", kazao je. "Golani treba sačuvati mir. To je sve novo. Stara vlast je rasformirana. Treba ograničiti pljačkaše", dodao je.

O Asadu: Da je bio pametan, još dugo bi bio predsjednik

Govoreći o bivšem predsjedniku Bašaru al-Asadu, kazao je kako je on izgubio svaki kredibilitet koji je nekad postojao. "Asad je izgubio svaki kredibilitet. Izgubio je prijatelje koji su ga podržavali. Ne mislim samo na vanjske aktere poput Irana, Rusije i Hezbolaha nego i na sirijski narod te vojsku. To su bili ročnici, a ne profesionalni vojnici. Ta vojska je živjela loše. Časniku je plaća pala na 13-15 dolara. Asad je postao omražen, svima je lagao", rekao je.

"Imao je priliku 2011. da mirnim putem riješi problem. Demonstranti su htjeli reforme, nisu tražili njegov pad. Da je bio pametan, ostao bi još dugo predsjednik. Što se tiče vanjskih faktora, on bi pao već 2013. ili 2014. godine da nije bilo Irana. Poslali su svoje milicije. Uključio se i Hezbolah koji je produžena ruka Irana. Oni su ubili preko 100 tisuća Sirijaca, samo Hezbolah", dodao je.

Na pitanje kako to da za vrijeme napredovanja pobunjenika nisu bili uočeni zločini nad stanovništvom, Haddad se osvrnuo na životni put Mohameda al-Golanija. "Zanimljiva je njegova transformacija. Kao mlad čovjek se išao boriti protiv američke vojske. Završio je u zatvoru pet godina, izašao - otišao u Siriju i osnovao svoju organizaciju. Kada je napravljena tzv. pomirba s tim vojnim milicijama, on je u Idlibu napravio svoju malu enklavu-državu i spremao se za ovo što se danas događa", kazao je Haddad. Kako je istaknuo, promijenio je sve - retoriku, odjeću... "Ne možete krenuti u rat ako vam leđa nisu zaštićena. Turska je dala svu logistiku, gorivo i streljivo", dodao je.

O Golaniju: Ne želim mu raditi reklamu

"Ne želim mu raditi reklamu, ali on potiče iz jedne dobre obitelji. Otac mu je napisao četiri knjige o gospodarstvu, nafti. Mama mu je učiteljica. Njegova obitelj su izbjeglice s Golanske visoravni. Ljudi iz tih područja nisu fanatici. Kako je on postao fanatik u ono vrijeme, ja to ne znam. Na povijesti je da to razriješi", ustvrdio je.

Njegova procjena je, kako kaže, "da je pao dogovor na svjetskom nivou i da su vojnici imali striktna naređenja da se ide na vojne ciljeve, a ne na civile". "Mogu sa sigurnošću reći da svi Sirijci, 80-90 posto - žele demokratsku vlast. Zbog toga su izašli na ceste 2011. godine", zaključio je Haddad.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.