"NE BIH se složio kako dolazi nova kriza. Riječ je staroj krizi, odnosno konkretno riječ je o drugom valu krize", kaže za Index ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić uspoređujući financijsku krizu iz 2008. godine sa sadašnjom situacijom.
Loše rješavanje prvog vala krize došlo na naplatu
"Današnja situacija nije novi val, nego je riječ o posljedicama lošeg rješavanja krize iz 2008. godine. Tada smo imali veliki broj šupljih vrijednosnica na tržištima koje su tada sanirale države svojim obveznicama koje su se pokazale jednako šupljim. Posljedice takvog rješavanje krize danas dolaze na naplatu", kaže ekonomist Jurčić spominjući trenutnu situaciju sa sniženjem američkog kreditnog rejtinga te dužničku krizu u Europi.
Nismo krizu uvezli, nego smo sami za nju krivi
No, može li Hrvatska preživjeti novi val ekonomske krize, s obzirom da još uvijek nema jasnih ekonomskih pokazatelja da izlazimo iz prvog vala krize, bilo je sljedeće pitanje Jurčiću.
"Kao prvo, teza o tome da je kriza u Hrvatsku uvezena ne stoji. Slijedom toga ne stoji ni da će se ovo posebno odraziti na naša gospodarska kretanja. Kada bi 'statistički u grubo' govorili tada bi mogli reći da smo za krizu krivi sami i to u omjeru 80 posto. Za tek 20 posto problema Hrvatske odnosno za krizu u našoj zemlji kriva je svjetska ekonomska situacija", ističe Jurčić dodajući da slijedom toga Hrvatska mora vlastitim snagama izaći iz krize bez previše gledanja na svjetska zbivanja.
Izvoz preslab da nas izvuče
Što se tiče smjernica ekonomskog razvoja koje je Vlada donijela prije desetak dana, Jurčić kaže da to nije dokument koji je podložan ekonomskoj analizi s obzirom da je postavljen na političkim temeljima bez jasnih statističkih i ekonomskih pokazatelja. U ekonomskim smjernicama provlači se zaključak kako je Hrvatska u krizu "upala" slijedom svjetskih događanja te da će slijedom svjetskih događanja iz krize i izaći.
"Tako nešto nema temelja u realnosti. Moramo se sami vlastitim snagama izvući iz krize. Kako nas može izvući situacija u susjedstvu kada zapravo realno govoreći ni nemamo izvoz. Barem ne u količini koja bi bila potrebna za kvalitetan uzlet u gospodarstvu", smatra Jurčić.
Neka odu i odmaraju
"Bilo bi najbolje da hrvatska Vlada pođe na godišnji odmor jer će samo smetati. Bolje je da ništa ne radi, jer trenutno za nas radi Europska unija. Onog trenutka kada uđemo u EU dogodit će nam se rast sam po sebi, doduše mali i sigurno ne toliko koliko predviđa ova Vlada, ali ipak rast", kaže ekonomski analitičar Damir Novotny govoreći o novom valu krize te odnosa Hrvatske.
Naime i Novotny smatra isto, a to je da kriza u Hrvatsku nije uvezena već je riječ o dubokim strukturalnim problemima. Naša zemlja se trenutno nalazi na periferiji ekonomskih zbivanja, što i nije tako loše, smatra Novotny, dodajući da svjetska zbivanja u ovom slučaju se ne bi trebala odraziti na našu zemlju.
"Paradoks je da Hrvatska ne stoji loše. Imamo deficit oko 4 posto što je puno manje nego u Grčkoj ili primjerice Portugalu dok nam je udio u javnom dugu oko 50 posto što je manje od europskoj prosjeka. No, problem je što ova Vlada ne zna kako promovirati privatni sektor koji nas jedini može izvući iz gospodarske krize i uzrokovati gospodarski rast", smatra Novotny koji se ne slaže da bi trenutna situacija mogla prouzročiti neku novu svjetsku krizu.
Neće doći do nove krize
Naime, Novotny kaže kako su države 2008. godine spašavale banke zadužujući se na privatnom tržištu dok je današnji problem zaduženosti odnosno deficita problem političke prirode a ne same ekonomije.
"Kriza u SAD-u prije svega je politička kriza, odnosno stvar odluke kako će se problem rješiti, a ne konkretno stvar ekonomskih smjerova. S obzirom da su u fokusu zbivanja na financijskim tržištima SAD-a i Grčke političke odluke, smatram da do neke nove globalne krize neće doći", kaže na kraju Novotny.