U BOLNIČKIM ustanovama napravili su upitnik u kojem su tražili podatke od zdravstvenih djelatnika koji će se cijepiti s prvom isporukom cjepiva. Taj je upitnik jutros u medijima krivo interpretiran kao anketa.
Index je jutros objavio vijest da se radi o anketi u kojoj je otprilike pola liječnika i medicinskih sestara kazalo kako se neće cijepiti. Vijest je objavio Jutarnji list, a prenijela državna novinska agencija Hina. Vijest se pokazala netočnom, nikakva anketa nije provedena. Iako smo vijest objavili preko agencije, ispričavamo se čitateljima na pogrešnoj interpretaciji
Prema informacijama portala Faktograf, u obraćanju bolničkim ustanovama naveli su kako trebaju podatke o broju zdravstvenih djelatnika koji će se cijepiti s prvom isporukom cjepiva i tko će provesti cijepljenje u prvoj fazi. Zanimao ih je i broj ostalih radnika u zdravstvu, osoba starijih od 65 godina i kroničnih bolesnika koji će se cijepiti u ordinacijama liječnika opće obiteljske prakse/bolnicama s prvim dostupnim količinama u drugoj fazi ili u prvoj fazi ukoliko broj zainteresiranih zdravstvenih radnika i osoba u domovima bude manji od dostavljene količine.
HZJZ, Komoru medicinskih sestara (HKMS) te Liječničku komoru (HLK) iz Faktografa su upitali je li točno da je ovakva formulacija stizala medicinskim radnicima na mail. Obje komore su to potvrdile.
HKMS: Nije provođena anketa pa nije ni moguće da sestre odgovore da odbijaju cijepljenje
Iz Komore medicinskih sestara (HKMS) navode da nemaju detaljne informacije o načinu na koji se prikupljaju ovi podaci, međutim, potvrđuju da je tom dijelu znanstvenih radnika pristigao upravo prizivni mail, a ne anketa o cjepivu protiv Covida-19.
“Znamo iz razgovora s naših članicama da je HZJZ poslao takav mail na zdravstvene institucije i druge institucije te da je mail prosljeđivan uobičajenim putem unutar ustanova na medicinske sestre i liječnike. Koliko je nama poznato, nije provođena nikakva klasična anketa, nego ovakav pozivni mail, pa nije bilo niti moguće da medicinske sestre odgovore da odbijaju cijepljenje, kao što to netočno tvrde neki masovni mediji”, navodi u odgovoru predsjednik Komore Mario Gazić.
U ovoj krizi, dodaje, “sasvim je logično da mnoge sestre možda nisu niti dobile tu informaciju, da nisu stigle otvoriti mail ili nisu stigle odgovoriti na njega”. Rok za odgovor je bio dosta kratak, pojašnjava, negdje nekoliko sati, a negdje jedan dan.
“Sigurni smo da će se najveći dio svih medicinskih sestara cijepiti i da će postotak onih koji će se dobrovoljno cijepiti među medicinskim sestrama i tehničarima biti puno viši nego što je bio odaziv”, zaključuje u odgovoru.
HLK: Tumačenje da liječnici odbijaju cijepljenje nije prihvatljivo
Prema informacijama kojima HLK raspolaže, HZJZ je uputio mail svim ravnateljima zdravstvenih ustanova s molbom da prikupe podatke o broju liječnika i drugog zdravstvenog osoblja koji se žele cijepiti protiv COVID-19. Taj mail je zatim prosljeđivan liječnicima i drugom zdravstvenom osoblju s pozivom da se jave oni koji se žele cijepiti.
“Dakle, prema našim informacijama ne radi se o klasičnom anketiranju u kojem su liječnici mogli odgovoriti žele li se ili ne žele cijepiti, nego o ovakvom mail pozivu za iskazivanje interesa. Zato smatramo da tumačenje nekih medija oko rezultata ovog poziva da svi oni liječnici koji nisu odgovorili na mail (a razlozi za to zaista mogu biti raznoliki) i nisu se odmah prijavili na cijepljenje zapravo odbijaju cijepljenje nije prihvatljivo. Jedino što je jasno i sigurno je da se za cijepljenje u prvoj fazi prijavio određeni postotak liječnika i medicinskih sestara. Očekujemo da će u sljedećim tjednima, a naročito kad krene samo cijepljenje, taj broj biti značajno veći”, navodi u odgovoru Hrvatska liječnička komora.
HZJZ: Svi mailovi još nisu pristigli
Zavod odgovara tek da je prerano govoriti o odazivu.
“Svi mailovi još nisu pristigli. Tek kada ovaj tjedan prikupimo sve podatke možemo pričati o odazivu”, navodi HZJZ.