VATRA potpomognuta vjetrovima u četvrtak gori na jugu Italije, dan nakon što je meteorološka stanica na Siciliji zabilježila temperaturu od 48.8 stupnjeva, za koju znanstvenici tvrde da bi mogla biti najviša u povijesti europskih mjerenja.
Rekordna temperatura, koju tek treba potvrditi Svjetska meteorološka organizacija (WMO), zabilježena je u blizini grada Sirakuze, na jugoistoku Sicilije.
"Ako se taj podatak pokaže točnim, to bi mogla biti najviša vrijednost ikad zabilježena u Europi, oborivši tako raniji rekord od 48 stupnjeva iz Atene 10. srpnja 1977." napisao je meteorolog Manuel Mazzoleni na portalu 3Bmeteo.com.
Vatrogasci su u srijedu objavili da su u 12 sati obavili više od 500 operacija na Siciliji i Kalabriji, koristeći pritom pet kanadera.
U četvrtak su objavili da je situacija na otoku pod kontrolom.
Lokalni mediji prenose da gore šuma i polja u planinama Madonie, udaljenima oko 100 kilometara od sicilijanske prijestolnice Palerma, kao i u gradiću Linguaglossi, smještenom pod vulkanom Etnom.
Izvješća o velikoj šteti stižu i iz Kalabrije, gdje su mnoge obitelji morale napustiti svoje domove, a jedan muškarac je u srijedu poginuo.
Očekuje se da će temperature u petak i dalje rasti u nekoliko talijanskih gradova, uključujući Rim, upozorilo je ministarstvo zdravstva.
Grčkoj pomogla kiša
S druge strane Mediterana, grčkim vatrogascima u borbi protiv velikih požara pomogla je kiša koja je pala preko noći, prenosi agencija dpa.
Na Eviji, drugom najvećem grčkom otoku nakon Krete, ugasila se većina požara, kao i oni na jugu Peloponeza. Gradonačelnici tog poluotoka rekli su za lokalne medije da je situacija puno bolja.
Televizija Skai prenosi kako su prve kapi kiše pozdravljene automobilskim trubama.
Uzrok požara u Grčkoj bila je uglavnom suša. Uništeno je više od 90 tisuća hektara šume i poljoprivrednog zemljišta, uz tisuće kuća. Poginuo je velik broj životinja.
Vatrogasci upozoravaju na to da je situacija još uvijek opasna - vatra i dalje gori te se može ponovno raspiriti, a u Grčkoj pušu snažni vjetrovi.
Promjena vremena potaknula je udare gromova, koji su uzrokovali manje požare zapadno od Atene te na sjeveru zemlje, no oni su brzo ugašeni.