POSEBNA komisija koje je analizirala članstvo Norveške u Europskom ekonomskom području (EEA) zaključila je kako je njihova zemlja u zadnjih 20 godina bila podvrgnuta ekstenzivnoj europeizaciji, iako je ostala van EU.
Članstvom u EEA, Norveškoj je, baš kao i Islandu te Lihtenštajnu, dopušten pristup jedinstvenom europskom tržištu. Norvežani nisu željeli ući u EU, te su građani u dva navrata na referendumu odbacili takvu mogućnost. Nedavno istraživanje javnog mnijenja pokazalo je kako 76 posto Norvežana želi da njihova zemlja ostane izvan EU-a, prenosi BBC.
Norveška je ekonomski profitirala, ali je izgubila u političkom pogledu
Analiza norveškog članstva u EEA pokazala je kako je zemlja u ekonomskog smislu zbog toga profitirala, ali je morala napraviti neke političke i socijalne ustupke. "Norveška je u praksi obvezna prihvaćati mjere koje donosi EU, ali bez prava glasa. Riječ je o velikom demokratskom deficitu, ali to je kompromis na koji je Norveška morala pristati kada je odlučila ostati izvan EU", kazao je Sejersted.
Osim toga, Norveška je i neovisno od stečevine vezane uz EEA potpisala niz EU sporazuma vezanih uz granice, imigrante, vanjsku politiku, poljoprivredu, policijsku suradnju i slično. Procjenjuje se kako je Norveška u praksi usvojila tri četvrtine pravne stečevine EU.