ČELNIK Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić rekao je u Dnevniku Nove TV da se od jučer priključio radu u covid-bolnici u Dubravi.
"Stanje je vrlo dinamično, na 24-satnoj razini. Gotovo da postoji potreba za otvaranjem još jednog odjela. Svaki dan dolazi do 25 novih pacijenata u covid-bolnicu'', kazao je Luetić.
"Ima smisla donositi mjere na razini županija, ne trebaju nam strože mjere na nacionalnom nivou"
Rekao je kako ima dovoljno liječnika, a po potrebi dolaze novi liječnici iz drugih zagrebačkih bolnica. Također, tvrdi kako se nije susreo s nedostatkom potrebnih lijekova, ali da je i to moguće. ''Pretpostavka da se možemo naći u situaciji da nemamo lijek koji je potreban pacijentu je iznimno frustrirajuća. Kako za pacijenta, tako i za nas'', istaknuo je, ali je optimističan i misli da će se situacija brzo riješiti.
U ovom trenu, kaže Luetić, s obzirom na razliku u incidenciji na razini županija, čak i regija, razumno je da se mjere donose na razini županija. ''Ne trebaju nam strože mjere na nacionalnoj razini, ali primjerice u Primorsko-goranskoj županiji mislim da nisu pogriješili'', istaknuo je.
Nemaju još sve podatke o cijepljenju po županijama, ali kaže da se vidi neujednačenost. ''Negdje postoje punktovi za masovno testiranje, negdje ne postoje. Negdje obiteljski liječnici odlaze po cjepiva na punkt, u većini se županija ona dostavljaju...'', rekao je Luetić.
Je li realno da se do ljeta procijepi 50 posto odrasle populacije?
Očekuje da se sustav osposobi i da postane funkcionalan te da je bilo dovoljno vremena da radi normalno. ''Postoji još jedan problem. Postoji nacionalni sustav, ali imate i call centre i informatičke sustave na razini županija, koji izgleda - nisu umreženi."
Obiteljski liječnici imaju svoje popise, turistički radnici svoje... ''Imamo nekoliko popisa na nekoliko razina. Potrebno ih je žurno objediniti i na taj način krenuti u cijepljenje'', naglasio je Luetić.
Je li realno do ljeta procijepiti 50% odrasle populacije, Luetić je kazao da to ovisi o dvije stvari: koliko ćemo cjepiva dobiti i koliko ljudi će biti zainteresirano za cijepljenje. Za primjer je uzeo Srbiju, državu koja ima puno cjepiva u skladištima, a imaju 25 posto procijepljenih i vrlo polako dižu brojke.
Osvrnuo se i na cjepivo AstraZenece. ''Struka je rekla da trebamo slušati institucije - Europsku agenciju za lijekove, HALMED i HZJZ koji preporučuju nastavak cijepljenja'', kazao je i za primjer uzeo Britance koji su više od 60 posto cijepljeni upravo tim cjepivom.
Luetić tvrdi da tek stiže vrhunac trećeg vala
Suprotno procjeni IHME-a, nezavisnog američkog instituta prema kojem je Hrvatska po broju novozaraženih već prošla vrhunac trećeg vala, on smatra da vrhunac tek stiže.
''Apsolutno! Ovo je uzlazni krak trećeg vala. Bitno je u sljedećim danima vidjeti hoće li druženja za uskrsne blagdane pridonijeti porastu novozaraženih'', rekao je Luetić.
Dogodi li se to, smatra Luetić, u nekim županijama će se trebati uvesti strože mjere. ''Uvođenje online nastave je dobra mjera."
Što se druženja mladih tiče, Luetić je napomenuo kako ona ne predstavljaju toliki rizik za njih, ali da svakako predstavljaju za starije članove obitelji.