ILKO ĆIMIĆ koji je otkrio veliku priču trgovanja vrijednosnicama banaka od strane zaposlenika i šefova HNB-a koji su pritom imali povlaštene informacije oko financija tih istih institucija, gostovao je na N1 Televiziji.
S kojeg aspekta je cijela ova priča problematična? Sukob interesa, moralna odgovornost? Kazneno djelo?
Sukob interesa je najmanja razina, najveća bi bila kazneno djelo trgovanja povlaštenim informacijama. HNB je regulator, on nadzire banke, banke mu daju dnevna izvješća o svim svojim financijama.
Bitno je naglasiti sljedeće: po Zakonu o HNB-u šefovi i zaposlenici su mogli trgovati obveznicama, dok naravno Europska središnja banka to strogo zabranjuje svim svojim zaposlenicima. Dakle, da trguju dionicama, ali i obveznicama banaka koje nadziru.
HNB radi razliku između dionica i obveznica, ali sve su to vrijednosni papiri. No kad se pogleda, tijekom proteklih 20 godina više od 40 zaposlenika HNB-a napravilo je više od 400 transakcija, transakcije su bile vrijedne 10-ak milijuna kuna. Omjer obveznica i dionica je 80 naspram 20 posto, što znači da su trgovali i dionicama.
Sasvim sigurno da će ovdje europska nadzorna tijela imati posljednju riječ jer se radi o vrlo ozbiljnim indicijama da se tu događaju vrlo ozbiljne stvari.
To je pitanje Uskoka i DORH-a, zašto nisu već pokucali na vrata Hrvatske narodne banke.
Vidi li Hrvatska narodna banka što je tu problematično?
Zanimljivo je kako su mi odgovorili na prvi upit.
Moj prvi upit bio je bez detalja, bez imena, bio je to vrlo uopćen upit o trgovanju vrijednosnicama njihovih zaposlenika i šefova. Na taj prvi odgovor iz HNB-a su odgovorili da nemaju nikakvih problema s tim.
U drugom upitu sam im poslao imena zaposlenika i šefova koji su trgovali vrijednosnicama, oni su mi zahvalili i rekli da nemaju uvid u dokumente Središnjeg klirinškog i depozitarnog društva (SKDD), društva u kojem se nalaze te transakcije i da će u budućnosti raditi na tome da poboljšaju sustav kontrole unutar Hrvatske narodne banke.
Postoji li nastavak priče?
Apsolutno. Ova priča je velika i opet kažem, ne bih se zaustavio samo na sukobu interesa. To je nešto najmanje o čemu se ovdje radi. Vrlo je bitno naglasiti da Kazneni zakon ima vrlo preciznu definiciju u smislu trgovanja povlaštenim informacijama i bivši šef Hanfe kaže da treba istražiti sve ovo.
Podsjećam, zaposlenici HNB-a su radili ono što Europska središnja banka zabranjuje svim svojim zaposlenicima, ona svakom svom zaposleniku zabranjuje trgovanje bilo kakvim vrijednosnicama, što je sasvim normalno jer njihovi zaposlenici posjeduju informacije koje drugi sudionici tržišta nemaju.