Ina je danas u pulskom brodogradilištu Uljanik najavila početak radova trajne sanacije bušotine Ivana D-1 Dir koja je pridobivala plin pomoću platforme Ivana D, a za taj posao angažirana je iskusna talijanska kompanija za ronilačke aktivnosti CNS koja će radove izvoditi pomoću plovila GSP Falcon.
Kako navode iz Ine, GSP Falcon impozantno je višenamjensko plovilo norveškog standarda koje kombinira mogućnost dizanja teških tereta i intervenciju ronilaca. Izgrađeno je 1989. godine, dugo 111.4 metra, teško 9158 bruto tona i ima kapacitet 139 osoba, a jučer je uplovilo u pulsko brodogradilište.
Primarna zadaća posade
Prema riječima Ininog operativnog direktora istraživanja i proizvodnje nafte i plina Nikole Mišetića, predviđeno je da plovilo na lokaciji bude oko dva mjeseca tijekom kojih će 28 ronilaca obavljati saturacijsko ronjenje.
"Riječ je o posebnoj vrsti ronjenja koje podrazumijeva da ronioci i tijekom boravka na brodu budu pod tlakom, što anulira vrijeme koje bi svakodnevno trebali provoditi u dekompresiji. Time im je omogućeno vrijeme za dulje aktivnosti pod vodom jer ne moraju zaranjati i izranjati, nego se u dubinu spuštaju posebnim zvonom", izjavio je Mišetić.
"Ina je kontinuirano nadzirala bušotinu i lokaciju havarije"
Dodao je kako je primarna zadaća posade i broda obaviti planirane radove napuštanja plinske bušotine Ivana D-1 Dir te njezino dovođenje u trajno sigurno stanje.
"Za radove trajnog napuštanja bušotine odabrali smo pouzdanog i iskusnog izvođača. Svi planirani radovi bit će obavljeni u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima Republike Hrvatske i najboljim industrijskim praksama, što je ujedno i jamstvo da nikada neće predstavljati opasnost za ljude i okoliš", istaknuo je Mišetić.
Dodao je kako je Ina kontinuirano nadzirala bušotinu i lokaciju havarije, poštovala sve propise i zakone koji reguliraju takve situacije i postupala prema odlukama i rješenjima nadležnih tijela.
"Tako će biti i ubuduće. Planirani radovi odvijat će se na dubini od 41 metra, a tijekom izvođenja plovilo će se opskrbljivati brodskim gorivom Ine", rekao je Mišetić.
Što će sve radovi podrazumijevati?
Bušotina Ivana D-1 Dir trajno će se napustiti u skladu sa zakonskom i podzakonskom regulativom Republike Hrvatske postavljanjem tri cementne barijere.
"Zadatak radova je zamijeniti oštećene dijelove ušća bušotine, provjeriti integritet kanala bušotine, odrezati oštećene kolone zaštitnih cijevi, montirati novu bušotinsku glavu te trajno izolirati proizvodno ležište i kanal bušotine postavljanjem cementnih barijera u skladu s propisima. Na taj način bušotina se trajno dovodi u sigurno stanje", rekao je voditelj projekta sanacije Ivane D, Berislav Jakovac.
Dodao je kako će se sve operacije izvesti pomoću opreme raspoređene na brodu, zbog čega nema potrebe za dodatnim angažmanom bušaćeg postrojenja.
"Bušotina će biti trajno napuštena nakon radova i neće predstavljati opasnost"
"Po završetku radova bušotina će biti trajno napuštena te neće predstavljati opasnost za ljude i okoliš", zaključio je Jakovac.
Inina plinska platforma Ivana D bila je u pogonu od siječnja 2001. godine, a potonula je u prosincu 2020. godine u sjevernom Jadranu.