OTKRIĆE INDEX ISTRAGA

Index Istrage objavljuju ključan dokument o splitskom Domu. Priča je sve mutnija

Foto/screenshot: Index/HRT

INDEX ISTRAGE objavljuju cijelo očitovanje Ivana Škaričića, ravnatelja Doma za starije i nemoćne osobe u Splitu, te Zdravke Đapić Kolak, voditeljice Odjela brige o zdravlju, zdravstvene njege i rehabilitacije u istoj ustanovi, o zbivanjima uoči dramatične večeri 7. travnja kada je dio korisnika Doma s dijagnosticiranim covidom-19 evakuiran u splitsku bolnicu.

Premda inspekcije Ministarstva zdravstva i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku nisu utvrdile nikakve propuste, barem su tako rekli ministri Vili Beroš i Vesna Bedeković, nakon čitanja očitovanja upućenog Županiji splitsko-dalmatinskoj kao osnivaču Doma, ostaju pitanja koja navodimo pri kraju teksta. Dosad je covid-19 dijagnosticiran kod 68 štićenika, a 18 ih je preminulo.

>> Izvještaj o skandalu s koronom u splitskom Domu je najčuvanija tajna u Hrvatskoj

Donosimo cijeli dokument

Dijelovi očitovanja čelnih osoba Doma, nastalog 8. travnja, dan nakon otpremanja bolesnih korisnika u bolnicu, već su se pojavljivali u medijima, no mi ga objavljujemo kao cjelovit dokument u času kada je, prema službenom stavu dvaju nadležnih ministarstava, za obolijevanje i smrti korisnika Doma odgovorna isključivo viša sila. Donosimo i još nekoliko Škaričićevih odluka čiji je cilj bio onemogućiti prodor virusa u Dom.

No, vratimo se dokumentu koji 8. travnja potpisuju Škaričić i Zdravka Đapić Kolak, voditeljica Odjela brige o zdravlju, zdravstvene njege i rehabilitacije. Pod naslovom "Mjere koje se provode u Domu za starije i nemoćne osobe Split s ciljem suzbijanja i širenja virusa covid-19" točku po točku navode što su poduzeli da bi spriječili ono što se ipak dogodilo.

Zabrana posjeta korisnicima Doma

Na početku, pozivaju se na dopis Ministarstva zdravstva od 27. veljače koji ne citiraju, ali im služi kao temelj za donošenje odluke o zabrani posjeta korisnicima Doma. Potom navode mjere na koje su, "s ciljem zaštite bolesnika i sukladno strategiji prevencije mogućeg širenja virusa covida-19" poticali štićenike, odnosno, kako ih zovu, gerijatrijske osiguranike.

Slijedi prikaz radnji od polovice ožujka: "Sukladno odluci župana Splitsko-dalmatinske županije te u dogovoru sa Stožerom civilne zaštite SDŽ od ponedjeljka 16. 03. 2020. reduciraju se primanja stranaka te provodi preporuka telefonske i elektronske komunikacije“, dok se zaposlene u Domu obavezuje da nadležnog pročelnika ili ravnatelja obavijeste o odlascima u inozemstvo. Zatim se propisuje način dostave lijekova i drugih potrepština korisnicima, u originalnom pakiranju, spominju se ravnateljeve odluke, prvo od 19. ožujka o osnivanju Kriznog stožera u Domu i organizaciji rada u dvije skupine, a zatim i od 23. ožujka o zabrani izlaska korisnicima izvan Doma.

Prvi ozbiljniji problemi

Prvi ozbiljniji problemi bilježe se od 29. ožujka kada medicinska sestra Ankica Perišić izvještava sestru Đapić Kolak kako korisnica (podaci poznati redakciji) koja je bila na hitnom kirurškom prijemu zbog prijeloma podlaktice ima temperaturu do 37,8. Đapić Kolak kontaktira "dr. Kaliternu (dežurni broj epidemiologa) iz Zavoda za javno zdravstvo koja je preporučila da pratimo stanje“. Istog popodneva, temperatura se javlja kod palijativne korisnice koja je na njezi poslije moždanog udara. Sutra ih pregledava liječnica, određuje laboratorijske pretrage krvi i urina, dijagnosticira urinoinfekt, daje im antibiotik i "već idući dan korisnice su afebrilne".

Zatim se spominju temperature korisnika Doma "u terminalnoj fazi života" i premještanja nekih kako bi se osigurao prostor za izolaciju štićenika koji se vraćaju iz bolnice.

Što je odlučio epidemiolog?

Dolazimo do 6. travnja kada dr. Belita Šurjak javlja da 16 korisnika ima temperaturu. Iz Doma kontaktiraju epidemiologa dr. Peru Rizvana "koji je donio odluku da se kod 10 korisnika s najizraženijim simptomima uzme bris nosa i ždrijela na test gripe i covid-19“. Slijede imena testiranih te informacija da je epidemiolog "isti dan u poslijepodnevnim satima izvijestio kako su na test gripe svi negativni“.

Idućeg dana, 7. travnja oko 15 sati Rizvan javlja kako je svih 10 uzoraka pozitivno na covid-19. "U tom momentu epidemiolog nalaže mjere koje se promptno i provode u domu“, piše u dokumentu pod kojim su imena Zdravke Đapić Kolak i Ivana Škaričića.

Što kažu upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo?

U uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, donesenima 27. ožujka ove godine, stoji da se svaka sumnja na covid-19 prijavljuje nadležnoj epidemiološkoj službi te se dogovara postupak testiranja i daljnja obrada, a eventualno bolničko liječenje dogovara se uz telefonsku najavu. Preporuke navode izolaciju korisnika "koji su bili u riziku od izlaganja infekciji covid-19".

Dokument otvara niz važnih pitanja

Dokument koji objavljuju Index Istrage, a podsjećamo da cjelovit inspekcijski nalaz Ministarstva zdravstva još nismo dobili premda smo ga više puta tražili, ostavlja otvorenim niz pitanja.

  • Kako je moguće da od 29. ožujka do 6. travnja, u jeku pandemije, nitko nije posumnjao na covid-19 kod pacijenata s temperaturom?
  • Je li problem u Uputama HZJZ-a koje na nekoliko mjesta ističu značaj respiratornih tegoba premda se covid-19  može javiti i bez njih?
  • Što se poduzimalo puna 24 sata, od 6. travnja, kada postaje očito da veći broj korisnika ima nešto nalik covidu-19, do 7. travnja kada je definitivno potvrđen kod njih desetero?
  • Je li u tom razdoblju itko izoliran?
  • Zašto se 6. travnja, kada temperaturu ima 16 korisnika, brisevi uzimaju samo od njih 10 "s najizraženijim simptomima"?
  • Zašto se ne spominju zaposleni u Domu koji su, prema medijima dostupnim informacijama, danima prije 7. travnja imali zdravstvenih problema koji su mogli upućivati na covid-19?

Inače, Krizni stožer Doma imao je 13 osoba, a početkom srpnja prošle godine u Domu je ustrojeno Stručno vijeće s 21 članom pod vodstvom Zdravke Đapić Kolak.

Pogledajte cijeli dokument!

Očitovanje Ivana Škaričića ... by Index.hr on Scribd

Originalno objavljeno na Index istrage

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.