Inicijativa traži javni registar zdravstvenih radnika s prizivom savjesti

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

INICIJATIVA "Dosta" uputila je otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem traži objavljivanje javnog registra zdravstvenih radnika koji se pozivaju na priziv savjesti i objavu podataka o kapacitetima zdravstvenih ustanova za uslugu prekida trudnoće.

''Smisao javnog registra je u tome da pacijenticama bude jasno u koju se zdravstvenu ustanovu mogu javiti i zatražiti prekid trudnoće. To u ovom trenutku nije jasno pa dolazi do situacija u kojima, zbog odugovlačenja, prođe zakonski rok unutar kojeg žene mogu zatražiti prekid trudnoće'', rekla je Branka Mrzić Jagatić iz udruge Roda na konferenciji za medije.

Prevencija institucionalnog priziva savjesti

Iz inicijative ''Dosta'' podsjetili su na slučaj Mirele Čavajde koja je odlučila prekinuti trudnoću u drugom tromjesečju zbog uznapredovalog i teškog oblika tumora na mozgu ploda te na nedavni slučaj u kojem je KBC Osijek obmanuo ženu i odbio joj izvršiti prekid trudnoće, nakon čega je trudnica potražila pomoć u Nizozemskoj.

''Žene u Hrvatskoj i njihove obitelji zabrinute su zbog devastacije zdravstvenog sustava kojim upravljaju ministar zdravstva i ultrakonzervativni ginekolozi koji nanose štetu svima koji svoj posao obavljaju profesionalno i u skladu sa zakonom'', stoji u otvorenom pismu.

Osim javnog registra liječnika s prizivom savjesti, u pismu se zahtijeva da vlada u svim zdravstvenim ustanovama osigura dovoljan broj medicinskih timova za obavljanje prekida trudnoće, uz pokrivanje troškova iz sredstava HZZO-a, kako bi se prevenirao institucionalni priziv savjesti.

Traže Akcijski plan za zdravlje žena

Članovi inicijative osuđuju protuustavne i protuzakonite prakse u hrvatskim bolnicama, a od vlade očekuju da, ako želi pokazati da štiti dostojanstvo žena, što prije krene u izradu Akcijskog plana za zdravlje žena od 2022. do 2025.

''Brojne žene izložene su mizoginim stavovima, neprimjerenoj komunikaciji i uskraćivanju informacija, kao i uskraćivanju prava na odlučivanje, što osuđuju brojna međunarodna stručna društva'', ističe se u pismu.

Zbog toga iz ženske mreže ''Hrabre sestre'' poručuju da svim ženama nastoje pružiti kvalitetne informacije o dostupnosti prekida trudnoće i pomoć prilikom odlaska u inozemstvo, ako uslugu ne mogu ostvariti u Hrvatskoj.

''Osim svijetlih primjera profesionalnosti prema pacijenticama, tu su i sramotni primjeri kao što su poigravanje s tjednima trudnoće, namjerno odugovlačenje s pregledima, odbijanje davanja anestezije itd. Mi postojimo jer zdravstveni sustav ne funkcionira''. ''Hrabre sestre'' podsjećaju da žena ima pravo na legalan i siguran pobačaj prema zakonu iz 1978., koji je još uvijek na snazi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.