Inspekcija ne zna tko je to zabetonirao obalu ispred vile međugorske vidjelice

Foto: Ivo Čagalj/pixsell, medjugorje-info/youtube

"GRAĐEVINSKA inspekcija Državnog inspektorata je po zaprimljenoj prijavi dana 25. 7. 2019. godine na lokaciji uvala Blaca na otoku Hvaru, općina Sućuraj, obavila inspekcijski nadzor. Na terenu nije nitko zatečen, već je utvrđeno da je na dijelu k.č. 1486/2 K.O. Sućuraj uz ulicu anagrafske oznake Ulica Blace, uz more izbetonirano sunčalište dim. 24,0 x 2,0 m, djelomično obloženo kamenim pločama", stoji u odgovoru Državnog inspektorata u vezi sa slučajem u kojem je pred vilom međugorske vidjelice Mirjane Dragičević-Soldo nasut beton preko tisućljetnih stijena, a onda je obložen kamenim pločicama kakvima se  u Hercegovini radi suhozid.

>> Međugorska vidjelica na Hvaru ima vilu. Zabetonirala je plažu na koju nema pravo

>> Ministarstvo zaštite okoliša ne zanima vidjelica i betoniranje plaže na Hvaru

> Slike uništenja i betonizacije s Hvara, ali i iz drugih mjesta koja se nalaze na našoj obali šaljite nam na mail debetonizacija@index.me

Naime, iz odgovora je jasno da je Inspektorat utvrdio devastaciju obale, no ne zna tko je investitor. Kako nam kažu, tražit će pomoć Općine Sućuraj. 

"U nastavku ispitnog postupka, kako bi se utvrdio investitor, poslat će se poziv predstavniku Općine Sućuraj i pokrenut će se upravni inspekcijski postupak", stoji u nastavku odgovora Inspektorata. 

Podsjetimo, međugorska vidjelica Mirjana Dragičević-Soldo pred svojom je vilom u uvali Blace, u Općini Sućuraj na otoku Hvaru, dala nasuti beton preko tisućljetnih stijena, a onda je taj nered obložila kamenim pločicama kakvima se rade suhozidovi u Hercegovini.  

Kako je prva objavila Slobodna Dalmacija, na betonirani i popločeni dio obale postavljene su i ležaljke pa se radi i o uzurpaciji pomorskog dobra jer je utvrđeno kako na tom dijelu nema ni koncesijskog odobrenja. 

Ministarstvo koje bi se trebao baviti zaštitom okoliša to nije ni osudilo

Index je danas poslao upit i Ministarstvu zaštite okoliša. No, oni to betoniranje nisu ni osudili, već su samo prebacili lopticu na Državni inspektorat.

"Stupanjem na snagu Zakona o Državnom inspektoratu („Narodne novine“ br. 115/18.), s danom 1. travnja 2019. godine, poslovi inspekcijskog nadzora u području zaštite okoliša, zaštite zraka, održivog gospodarenja otpadom, zaštite od svjetlosnog onečišćenja, upravljanja vodama, zaštite prirode, prekograničnog prometa i trgovine divljim vrstama, elektroenergetike, toplinarstva te istraživanja i eksploatacije ugljikovodika i geotermalnih voda za energetske svrhe, plinskog i naftnog sektora, prešli su u djelokrug Državnog inspektorata", stoji u službenom odgovoru Ministarstva zaštite okoliša ministra Čorića, iz kojeg je razvidno da se ovim slučajem neće baviti. 

Ljubazno su nam proslijedili službeni mail Državnog inspektorata kojem smo još jutros uputili upite. Ostaje primijetiti kako, bez obzira na prebacivanje odgovornosti, Ministarstvo okoliša ni jednom riječju nije ni osudilo očiglednu devastaciju obale. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.