Iransko Vijeće za nacionalnu sigurnost pauziralo je provedbu kontroverznog "zakona o hidžabu i čednosti", koji je trebao stupiti na snagu u petak. Predsjednik Masud Pezeškian nazvao je zakon "dvosmislenim", signalizirajući svoju namjeru da ga preispita.
Novi zakon - koji bi uveo strože kazne za žene i djevojke koje bi otkrile svoju kosu, podlaktice ili potkoljenice - žestoko su kritizirali aktivisti za ljudska prava. Stroga pravila odijevanja koja su nametnuta ženama i djevojkama u Islamskoj Republici Iran i ranije su izazivala prosvjede.
Prema novom zakonu, recidivisti i svi oni koji se "rugaju" pravilima suočili bi se s većim novčanim kaznama i duljim zatvorskim kaznama, čak do 15 godina zatvora. Također bi se nalagalo da tvrtke prijave svakoga tko krši pravila. Skupine za ljudska prava izrazile su zabrinutost. Amnesty International je priopćio da iranske vlasti "nastoje učvrstiti već žestoki sustav represije".
Pjevačica uhićena nakon što je održala koncert bez hidžaba
Tijekom predsjedničkih izbora u srpnju, tadašnji kandidat Pezeškian otvoreno je kritizirao tretman iranskih žena po pitanju hidžaba. Obećao je da se neće miješati u njihove osobne živote, što je stav koji je odjeknuo među mnogim Irancima, posebno iz mlađe generacije frustrirane rigidnom kontrolom vlade.
Masumeh Ebtekar, bivša potpredsjednica za pitanja žena i obitelji, također je kritizirala zakon. "Novi zakon je optužnica protiv polovice iranskog stanovništva", poručila je. Rasprava o hidžabu dobila je dodatni zamah prošlog tjedna kada je Parasto Ahmadi, popularna iranska pjevačica, uhićena nakon što je na YouTubeu bez hidžaba održala virtualni koncert.
Koncert je brzo postao viralan, a uhićenje Ahmadi i njezinih kolega iz benda izazvalo je široku reakciju. Suočeni s negodovanjem javnosti, vlasti su ih sljedećeg dana pustile na slobodu.
Val prosvjeda prije dvije godine
Napetosti oko nošenja hidžaba ostale su visoke od prosvjeda diljem zemlje 2022. izazvanih smrću Mahse Amini, mlade Kurdkinje koja je umrla u policijskom pritvoru nakon što je privedena zbog navodnog kršenja pravila odijevanja.
Tijekom protekle dvije godine mnoge su mlade Iranke prkosno skidale hidžab u javnosti, dovodeći u pitanje autoritet vlade. Prošlog je tjedna više od 300 iranskih aktivista za ljudska prava, pisaca i novinara javno osudilo novi zakon o hidžabu, nazvavši ga "nelegitimnim i neprovedivim" i pozvalo Pezeškiana da poštuje svoja predizborna obećanja.
Unatoč pritisku tvrdokornih frakcija bliskih vrhovnom vođi ajatolahu Ali Hameneiju, čini se da se mnogi mlađi ljudi u Iranu ne boje suočiti s ograničenjima režima. Odluka o pauziranju njegove provedbe sugerira da vlada strahuje da bi zakon mogao izazvati novi val masovnih prosvjeda, poput onih prije dvije godine.