Samo trećina britanskih Židova vjeruje da Židovi imaju dugoročnu budućnost u Ujedinjenom Kraljevstvu, dok je polovica razmišljala o napuštanju Britanije u posljednje dvije godine zbog antisemitizma, prema novom istraživanju koje je objavila organizacija Campaign Against Antisemitism.
Kako piše Times of Israel, istraživanje, koje je uključivalo 4078 britanskih Židova, provedeno je u lipnju 2024. godine, a objavljeno danas kako bi se obilježio Međunarodni dan sjećanja na Holokaust.
Sudionici su morali sami identificirati svoju židovsku pripadnost i potvrditi da žive u Ujedinjenom Kraljevstvu, a kontaktirani su putem drugih židovskih organizacija. Organizacija Campaign Against Antisemitism priznala je mogućnost da podaci uključuju duplicirane odgovore.
Porast antisemitizma nakon napada 7. listopada
Rezultati odražavaju nagli porast antisemitizma u Ujedinjenom Kraljevstvu od 7. listopada 2023., kada je Hamas pokrenuo rat protiv Izraela invazijom, pri čemu je ubijeno 1200 ljudi u Izraelu i uzet 251 talac.
Gotovo 2000 antisemitističkih incidenata dokumentirano je u prvoj polovici 2024., što je najviši ikad zabilježeni broj u šestomjesečnom razdoblju, prema podacima organizacije Community Security Trust, koja pruža sigurnosnu podršku Židovima u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Studija Campaign Against Antisemitism otkrila je da većina britanskih Židova (58%) skriva svoju židovsku pripadnost zbog antisemitizma, a manje od polovice (43%) osjeća se dobrodošlo u UK-u.
"Izgubili povjerenje u pravosudni sustav"
Oko 84% britanskih Židova smatra da vlasti ne čine dovoljno na rješavanju i kažnjavanju antisemitizma, dok 62% nema povjerenja da bi policija procesuirala antisemitski zločin ako ga prijave. Tri četvrtine ispitanika nezadovoljno je načinom na koji lokalne policijske snage reagiraju na protuizraelske marševe u njihovim gradovima.
"Britanski Židovi izgubili su povjerenje u pravosudni sustav općenito, jer ne osjećaju da ih štiti", poručila je organizacija. "Potrebno je više uhićenja, kaznenih progona, ozbiljnih presuda i zabrana protuizraelskih marševa."
Oko 92% britanskih Židova vjeruje da medijska pristranost protiv Izraela potiče progon Židova u Britaniji. Među medijima, BBC je najlošije ocijenjen s 92% nepovoljnih ocjena vezanih uz praćenje židovskih tema. Među tiskovinama, najlošije je prošao The Guardian s nepovoljnom ocjenom od 69%, piše Times of Israel.
Anketa, provedena prije nego što je Laburistička stranka u srpnju preuzela vlast, otkrila je da više od 70% ispitanika smatra da i Zelena stranka i Laburistička stranka pokazuju preveliku toleranciju prema antisemitizmu među svojim zastupnicima, članovima i simpatizerima.
Nezadovoljstvo gradonačelnikom
Velika većina (85%) britanskih Židova nezadovoljna je učinkom gradonačelnika Londona Sadika Khana prema židovskoj zajednici tijekom rata u Gazi.
Na sveučilištima samo 3% britanskih Židova vjeruje da bi uprava sveučilišta poduzela odgovarajuće mjere ako bi židovski student prijavio antisemitski incident. Oko 88% smatra da bi antisemitizam bio čimbenik pri odabiru sveučilišta za članove njihovih obitelji.
"Od politike do BBC-ja, pa sve do sveučilišta, židovska zajednica vidi izdaju u našim civilnim i kulturnim institucijama", izjavio je glasnogovornik organizacije Campaign Against Antisemitism. "Kumulativni rezultat je taj da se manje od polovice britanskih Židova osjeća dobrodošlo u UK-u. Antisemitizam je postao velika sramota naše nacije, a vrijeme istječe."