DOBA je godine kada se božićne jaslice postavljaju diljem svijeta, no crkva u južnoj Kaliforniji postavila je nešto drugačiji prizor od uobičajenog.
U ovim su jaslicama, koje je postavila Ujedinjena metodistička crkva u Claremontu, Isus, Marija i Josip zatočeni, svatko u svojem kavezu, odvojeni jedno od drugog.
U američkom kontekstu, poruka je više nego jasna: kršćanska sveta Obitelj zatočena je i razdvojena, baš poput migranata, odnosno izbjeglica i njihove djece koje policija hvata na američko-meksičkoj granici, a zatim razdvaja roditelje od djece.
Djeca u kavezima: praksa počela pod Obamom, s Trumpom postala sustavna
Poseban moralni skandal izazvalo je otkriće da se dio zatočene djece privremeno zatvara u kaveze. Takvi kavezi su, doduše, postojali i za vrijeme administracije Baracka Obame. U njih bi se privremeno zatvarala djeca koja bi bila pronađena na granici bez pratnje odraslih ili kada bi se zaključilo da odrasli s kojima je dijete pronađeno predstavljaju opasnost za dijete.
>> Odvajaju djecu od majki i trpaju ih u logore. Što se to dogodilo s Amerikom?
No, kad je predsjednik postao Donald Trump, a njegova administracija uvela politiku "nulte tolerancije" na ilegalni ulazak migranata u SAD, djecu se počelo sustavno razdvajati od roditelja s kojima bi bili uhvaćeni na granici.
To je, naravno, značilo da je i mnogo veći broj takve djece završio u kavezima, barem dok savezni nije praktički zabranio takvu praksu 2018. Također, Američka unija za građanske slobode (ACLU) u svojoj istrazi je utvrdila da je 900 djece, uključujući bebe, razdvojeno od roditelja nakon što je sud donio zabranu.
Demokratski zastupnici koji su lani posjetili prihvatni centar za migrante pored teksaškog graničnog grada McAllen - senatori Jeff Merkley i Chris Van Hollen te kongresnik Peter Welch - opisali su potresan prizor koji su tamo zatekli.
"Moj posjet centru za procesiranje McAllen bio je potresno iskustvo. Djeca su bila u kavezima. Ljudi su bili izbezumljeni. Djecu su čupali roditeljima iz ruku. Potpuno je nesavjesno to što ih tretiramo na ovaj način", napisao je Merkley na Twitteru prije desetak dana. Van Hollen je ovaj centar, službeno nazvan Ursula, opisao kao "štenaru", upravo onako kako ga i zatočeni migranti iz Latinske Amerike nazivaju na španjolskom - La Perrera - zbog kaveza u koje se djeca stavljaju. Welch je izjavio da centar nije "ništa manje od zatvora".
Ured za nadzor američkog ministarstva pravosuđa objavio je ovog srpnja dramatične fotografije na kojima se vidi da se djecu i dalje zatvara u kaveze i drži u prenatrpanim centrima za migrante. Jedan dužnosnik opisao je ove migrantske centre kao "bombu koja otkucava".
Pastorica: Mi se prisjećamo najpoznatije izbjegličke obitelji na svijetu: Isusa, Marije i Josipa
Ujedinjena metodistička crkva u Claremontu, koja se nalazi u predgrađu Los Angelesa, inače ima žensku pastorku. Velečasna Karen Clark Ristine poručila je kako je njihova namjera bila "fokusirati se na tražitelje azila i načine na koji ih se dočekuje i tretira i sugerirati da možemo imati suosjećajniji način da pokažemo božju ljubav."
"Mislim da, kao kršćani, imamo odgovornost proklamirati narativ koji može biti u suprotnosti s onim što svijet misli", dodala je.
Ovo je, inače, samo jedna od "prosvjednih jaslica" koje su progresivne protestantske, odnosno kršćanske crkve u SAD-u imale posljednjih godina, piše Washington Post.
Jedne su tako imale za temu kontrolu posjedovanja i prodaje oružja zbog epidemije masovnih ubojstava vatrenim oružjem. Druge su tematizirale pravo istospolnih parova na brak, a treće antiratnu poruku.
Naravno, prema Bibliji, i Isus i njegovi roditelji Josip i Marija mogu se definirati kao izbjeglice, budući da su pobjegli u Egipat iz židovskog kraljevstva Judeje gdje je kralj Herod naredio da se pobiju sva djeca mlađa od dvije godine u Betlehemu i okolici.
"U vrijeme kad se u našoj zemlji izbjegličke obitelji koje traže azil na našim granicama prisilno razdvajaju, mi se prisjećamo najpoznatije izbjegličke obitelji na svijetu: Isusa, Marije i Josipa, svete Obitelji... Oni su se bojali progona i smrti. Što da je ova obitelj tražila utočište u našoj zemlji danas?" napisala je Ristine uz fotografiju jaslica na Facebooku.
Njena objava ubrzo je postala viralna - samo na Facebooku podijeljena je 21 tisuću puta, a lajkana gotovo 9 tisuća puta, uz 9 tisuća komentara.
"Isus je odrastao kako bi nas učio blagosti, samilosti i radikalnoj dobrodošlici za sve ljude", zaključila je Ristine u svojoj objavi.