ISW: Šef Wagnera se sarkastično ruga ruskoj vojsci, evo zašto mu to Putin dopušta

Foto: EPA

INSTITUT za proučavanje rata (ISW) objavio je svoju novu dnevnu analizu.

ISW piše kako osnivač i financijer Wagner grupe Jevgenij Prigožin nastoji prikriti svoje napore da ojača Wagner, u kojoj je koncentrirana njegova neovsna moć, pozivanjem na koncept povijesnog jedinstva Rusije. Prigožin nije želio odgovarati o njegovom sastanku s poslovnim ljudima u Kursku koji je navodno bio o organizaciji narodne milicije izvan formalne ruske vojne zapovjedne strukture.

Prigožinov sarkazam

Umjesto toga, šef Wagnera je govorio kako Rusija ima sve što treba za postizanje svojih ciljeva - jakog predsjednika, kohezivnu vojsku i veliku državnost. U naknadnom odgovoru za medije Prigožin je ustvrdio da njegova "neovisnost nije u suprotnosti s politikom ruskog predsjednika Vladimira Putina, kako su neki protumačili". 

ISW smatra kako je Prigožinov komentar o ruskoj "kohezivnoj vojsci" vjerojatno bio slabo prikriveni sarkazam, s obzirom na to da je Prigožin više puta kritizirao ruske oružane snage u brojnim prilikama. Prigožin je, dodaje Institut za proučavanje rata, također izravno priznao da je neovisni subjekt što ga, kako je ISW prethodno ocijenio, oslobađa nekih obveza prema Kremlju i ruskom Ministarstvu obrane. Putinova ovisnost o Prigožinovim snagama oko Bakhmuta također omogućuje Prigožinu privilegije kao što je kritiziranje Kremlja ili ruskih oružanih snaga bez značajnih posljedica, piše ISW. 

Osuđenici kao važan faktor Wagnerovih snaga

U analizi se dodaje kako Putin i dalje, preko Prigožinovog Wagnera, uzima neučinkovite osuđene kriminalce da popune ruske snage u Ukrajini. ISW citira i ruski oporbeni list The Insider koji je objavio da je više od 500 zatvorenika unovačenih u Wagnerove jedinice umrlo u posljednja dva mjeseca te da je Wagner ukupno izgubio između 800 i 1000 plaćenika u Ukrajini, što sve govori u prilog tome da osuđenici čine veliki dio Wagnerovih snaga u Ukrajini.

Ukrajinski obavještajni dužnosnici također su ranije izvijestili da su mnogi zatvorenici koji boluju od zaraznih bolesti zarazili Wagnerove trupe, na što je Prigožin odgovorio da on ne pravi diskriminaciju na temelju bolesti.

Iranski dronovi i ruska prijateljska vatra

Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian potvrdio je da je Iran počeo isporučivati ​​bespilotne letjelice Rusiji prije 24. veljače, ali je zanijekao da su ih ruske snage koristile u borbi što ISW ocjenjuje čudnom izjavom. 

Institut za proučavanje rata zaključuje kako Iran vjerojatno već iskorištava rusku ovisnost o isporuci dronova kamikaza kako bi tražio rusku pomoć za svoj nuklearni pogram. Zahtjevi za nuklearnu pomoć i priznavanje isporuka bespilotnih letjelica, piše ISW, pokazatelji su da iranski dužnosnici možda namjeravaju jasnije uspostaviti eksplicitne bilateralne odnose s Rusijom u području sigurnosti u kojima su ravnopravniji partneri. 

ISW izdvaja i tvrdnju vojnog zapovjednika DNR-a Aleksandra Hodakovskog koji je kazao da je ruska prijateljska vatra, odnosno vatra koja je stigla od suboraca iz ruskih redova, možda uzrokovala i do 60 posto ukupnih ruskih gubitaka od sredine svibnja.

Događanja na bojištu

Što se pomaka na terenu tiče, ISW piše kako su ukrajinske trupe navodno su nastavile protuofenzivu duž linije Svatove-Kremina te da su ruske snage nastavile su postavljati obrambene položaje duž rijeke Dnjepar, dok je ukrajinska vojska nastavila gađati rusku logistiku u Hersonskoj oblasti.

Ruske snage nastavile su napadati oko Bakhmuta, a nastavili su i s neuspješnim ofenzivnim operacijama u području grada Avdivka-Grad Donjeck i u zapadnom Donjecku, piše ISW. 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.