Screenshot: HRT
IVAN ĐIKIĆ gost je u emisiji Nedjeljom u 2 u kojoj govori o svojem putu u znanosti.
Danas vodi dva laboratorija
Danas vodi dva laboratorija s 250 ljudi, jedan u Njemačkoj i jedan u SAD-u.
"Svakodnevno sam podvrgnut kritičkom razmišljanju i kroz tu kritiku pronalazimo rješenje. Kritično razmišljanje je dobrodošlo i kroz kritiku dolazimo zajedno do boljih rješenja", poručio je.
Kaže kako je bio dosta produktivan kao znanstvenik posljednjih godina, ali i kako je u San Francusko otišao zbog obitelji, kako bi djeci pokazao novo okruženje.
"Uložili smo puno da djeca imaju odlično iskustvo. Kada smo već odlučili da idemo kao obitelj, Inga i ja pronašli smo svoje profesionalne razloge", rekao je Đikić i dodao kako je inspiriran više nego ikada otkako živi u Kaliforniji te kako ga ta sredina potiče.
Škole su preslike društva
Kaže kako škole preslikavaju sliku društva te je opisao škole u zemljama u kojima je živio. Švedskoj, Njemačkoj i SAD-u.
"Švedske škole su jako otvorene. Nemaju ocjene, socijalno su ujednačeni i kultura je bitna. U Njemačkoj je društvo strukturirano i praktično što se prezentira kroz škole. Djeca imaju jako strog tempo i jako su zahtjevniji. Puno su zahtjevnije nego američke škole", poručio je Đikić.
Dodao je kako se u SAD-u daje 40 posto vremena za razvoj talenata svakog učenika.
Tvrdi kako će djeca koja se ne ostvare do svoje 25-e godine ili najkasnije do 30-e izgubiti najveći dio svojih talenata. Kaže kako je njegov prvenstveni angažman motivacija mladih od Splita nadalje.
Mladi više ne vide budućnost u Hrvatskoj
Na pitanje kontaktiraju li ga hrvatski znanstvenici kaže kako ga kontaktiraju ali i kako mladi više ne vide budućnost u Hrvatskoj.
"Prije desetak godina kada su me kontaktirali, pitali bi mogu li raditi sa mnom kako bi stekli iskustvo i dobili preporuku kako bi mogli raditi u Hrvatskoj. Danas traže isto kako bi mogli ostati raditi vani", poručio je Đikić i dodao kako su statistički podaci o iseljavanju u Hrvatskoj strašni.
Kaže kako smo izgubili 17 posto djece u Hrvatskoj zbog iseljavanja njihovih roditelja.
Na pitanje što napraviti u školstvu, a da je bezbolno, kaže kako trebamo najprije jednu širu sliku.
"Trebamo dati 30 posto učenicima da se angažiraju i razvijaju sebe i tu ćemo shvatiti da je obrazovanje zabavno. U Hrvatskoj su mladi i obrazovni sustav politički poligon ideologija. Moj jedini apel premijeru i oporbenim strankama je da prihvate da obrazovanje i znanost moraju biti depolitizirani. Dolaze ministri i smjenjuju se, njihova jedina uloga je politikantstvo.
Bilo je nekoliko ministara koji su znali što rade, ali su brzo smijenjeni", poručio je Đikić.
Od bivših ministar cijeni ministre Kraljevića, Fuksa i Kostovića te ministricu Vokić koja je došla iz školstva i radila na tome da se djeca bolje obrazuju.
Razočaralo ga ponašanje premijera Plenkovića
Đikić smatra kako je žalosna realnost u Hrvatskoj da se ono što naprave profesori i učitelji odbacuje zbog politike, te kako obrazovni sustav treba biti okvir koji djeci i učiteljima nudi mogućnost da puno čitaju.
"U kurikularnoj refomi ima jako dobrih rješenja, iako ona nije idealna. Na njoj je radilo 500 stručnjaka uz puno entuzijazma i bar bi se to trebalo cijeniti. Na to politka ne smije pljuniti bez razmišljanja. Trebaju naći novo rješenje, a ne da mi dvije godine čekamo, a da reformu opet rade političari", rekao je.
"Promjena će doći kada se politika makne od obrazovanja, i kada stranke odluče da se u doobrazovanje neće imenovati političari nego stručnjaci. Kada bi se politika maknula, stručnjaci bi se dogovorili za dva mjeseca", poručio je.
Jako me razočaralo ponašanje premijera Plenkovića. U znanost i obrazovanje koji je uveo politiku umjesto da je slijedio primjer Angele Merkel koja to nije napravila.
Rekao je i kako mu je Plenković nudio da bude dio savjetodavnog tijela za reformu obrazovanja, ali kako nij emogao. "Rekao sam mu kako živim u Kaliforniji i kako to ne bih mogao odgovorno raditi iz Kalifornije, a odgovoran sam kada nešto radim. Ne bih često moga dolaziti u Hrvatsku jer mi je prioritet moja obitelj", pojasnio je.
"Ne postoji tolerancija na plagiranje"
Vezano za aferu oko plagiranja s ministrom Barišićem, kaže kako je rekao Plenkoviću kako ne postoji tolerancija na plagiranje te kako on samo brani znanstvenu čestitost.
"Tjedan dana nakon toga stigla je odluka kako je Barišić i službeno nastavio plagijat. Nema veze je li fusnota ili nešto više, i dalje je plagijat. Moralno je da se podnese ostavka. To nije samo problem Hrvatske, takva situacija je bila i u Njemačkoj ministri su zbog odgovornosti i društvenog pritiska podnijeli ostavu. Tu sam od Andreja Plenkovića očekivao stav Angele Merkel do kojega nije došlo", poručio je Đikić.
Dodao je i kako imamo najgoru statistiku što se tiče broja dokazanih plagijatora u vladi, kakvu nema niti jedna zemlja.