Foto: Požeška biskupija
PROFESOR Ivo Banac već duže vrijeme koketira s raznim povijesnim revizionizmima, no ovaj put je otišao još korak dalje. Prije tjedan dana ovaj sveučilišni profesor i bivši ministar održao je predavanje koje je organizirala Požeška biskupija.
"Važno je da povijest 20. stoljeća promatramo u svjetlu Evanđelja i da tim svjetlom raspršimo utvare i duhove koji lutaju svijetom, i pronađemo lijek našim patnjama i podjelama", riječi Ive Banca prenose se na stranicama Požeške biskupije gdje se o njegovu predavanju, jasno, piše s neskrivenim simpatijama.
No, povjesničar koji umjesto povijesnih izvora poziva na korištenje evanđelja u istraživanju prošlosti nije samo tu stao. Vrlo brzo, a njegove riječi prenose, spomenuli smo već, na službenim stranicama biskupije, nekadašnji profesor na Yaleu počeo je pričati o Drugom svjetskom ratu.
Naravno, glavni krivac za sve, pa tako i za stvaranje fašizma, za Banca je komunizam.
"Spomenuo je da su u 19. st. nastale četiri velike ideologije: konzervativizam, liberalizam, socijalizam i nacionalizam, rekavši kako se nakon njih u 20. st. pojavljuju dvije nove ideologije: komunizam, koji izrasta iz socijalizma, i fašizam koji nastaje kao reakcija na komunizam. Govoreći o komunizmu dr. Banac je rekao da je ta ideologija željela stvoriti savršeni svijet, ustvrdivši da je predodžba savršenog svijeta utopistička ideja. Podsjetio je na činjenicu da su komunisti u nastojanju da ostvare svoj cilj uništavali sve one institucije i pojedince koji su im stajali na putu, naglasivši da im je religija osobito bila na udaru. Govoreći o drugoj ideologiji, onoj fašizma, rekao je da je fašizam radikalna ideologija koja načelno uvijek ide protiv nečega: protiv demokracije, parlamentarizma, ljevice, konzervativizma i kršćanstva", prenose riječi ovog povjesničara na stranicama biskupije.
Za Banca su ustaše hajduci, a komunisti gori od ustaša
No onda je počelo ono pravo relativiziranje, gotovo bez rukavica.
"Ustaštvo je dijelom predmoderni pokret jer baštini tradiciju hajdučkih pokreta i ne može se poistovjetiti s modernim fašističkim pokretima u Italiji i Njemačkoj. Ustaštvo se uvijek potenciralo u političke svrhe i koristilo se kao argument protiv bilo kakve hrvatske neovisnosti i same pomisli da si Hrvati stvore samostalnu državu", prenose riječi Ive Banca na stranicama biskupije.
Banac uopće ne problematizira NDH, rasne zakone koji su doveli do masovnih deportacija i ubojstava i potpunu podložnost fašističkoj Italiji i Njemačkoj kao ni činjenicu da su ustaše velik dio teritorija na kojem žive Hrvati dali Italiji koja je tamo nesmetano vršila zločine i represiju. Dapače, za Banca događaji u Drugom svjetskom ratu, koje se baš i ne precizira, samo su i isključivo odraz nacionalne neravnopravnosti i diktature kralja Aleksandra.
"Iskustvo nacionalne neravnopravnosti i diktature kralja Aleksandra pripremilo je teren za velike obračune na prostoru Hrvatske u Drugom svjetskom ratu. Ustvrdio je da je postojanje ustaštva ostavilo velike posljedice za odnose među državama nekadašnje Jugoslavije sve do danas, naglasivši da je ustaški režim trajao vrlo kratko u odnosu na komunistički režim, koji je Hrvatskoj i Hrvatima prouzročio puno veću štetu", piše na stranicama biskupije u članku koji, spomenuli smo to već, prepričava Bančeve misli i govor.