GRUPACIJA Jadranski luksuzni hoteli (JLH) objavila je da je ljudskom pogreškom 27. ožujka iz kotlovnice njihova Hotela Excelsior u Dubrovniku lož ulje iscurilo na hotelsku plažu te da u tanku nedostaju 7732 litre tog derivata.
Dodaju kako ne mogu sa sigurnošću potvrditi koliko je lož ulja završilo u moru. Iz JLH-a također ističu kako je curenje zaustavljeno čim je utvrđeno te se nakon 27. ožujka nije ponovilo.
"Djelatnici su odmah obavijestili nadležne službe, koje su po pozivu izašle na teren, a isto jutro angažirali smo i specijaliziranu tvrtku CIAN, koja je onečišćeno područje tretirala prikladnim sredstvima i postavila brane", dodaju u priopćenju.
Ne zna se koliko je točno ulja iscurilo
Detaljnim pregledom utvrđeno je da u tanku nedostaje 7 732 litre lož ulja, a iz JLH-a kažu kako se ne može s potpunom sigurnošću još uvijek potvrditi koliko je od toga isteklo u more.
Građani su pak na društvenim mrežama više dana objavljivali fotografije onečišćenja.
"Postoji opravdana sumnja da je pijesak u podlozi platoa plaže upio ulje koje se, potaknuto povremeno jačim valovima i nepogodnim vremenskim prilikama, postupno ispušta u more i izaziva zagađenje i na morskoj površini. Angažirana tvrtka Texo gradnja će uz nadzor tvrtke CIAN otvoriti betonsku platformu plaže kako bi uklonila i sigurno zbrinula potencijalno kontaminirani dio slojeva plaže", naveli su iz JLH-a.
"Nedvojbeno je potvrđeno da je uzrok ljudska nepažnja"
Nalazom specijalizirane tvrtke Ingatest utvrđeno je, pak, da u kotlovnici nije bilo greške u sustavu.
"Nedvojbeno je potvrđeno da je uzrok ljudska nepažnja. Svi propusti zaposlenika vezani uz obavljanje radnih dužnosti utvrđuju se putem unutarnje kontrole, a bit će sankcionirani u skladu sa zakonom i internim pravilnicima", istakli su iz JLH-a.
Iz tvrtke CIAN izvijestili su da je na dan incidenta njihov prvi tim postavio zaštitne upijajuće brane na mjestu ispuštanja u more, ali zbog ekstremnih uvjeta na moru nije bilo moguće djelovati ekološkom brodicom - sakupljačem, niti bi ona bila djelotvorna u prikupljanju goriva u obliku tankoslojnog filma.
"Onečišćenje je zahvatilo plažu Banje te staru gradsku luku i odmah se pristupilo mehaničkom čišćenju i prikupljanju onečišćenja upotrebom upijajućih sredstava (brane, krpe i prahovi). S obzirom na to da je riječ o lako hlapljivim naftnim derivatima neugodan miris je neminovan. Iako se uistinu radi o tankoslojnom filmu koji je iz dana u dan tanji, dodatni negativni vizualni efekt podiže pelud bora kao i ostali vjetrom i valovima nošen plivajući otpad", poručili su iz CIAN-a i naveli kako je sanacija u tijeku.
"Kontroliramo mjesto ispusta i mehanički prikupljamo gorivo, ali zbog ekstrema na moru u određenim trenutcima nikakva zaštita morske površine nije moguća", objasnili su iz CIAN-a.
Državni inspektorat potvrdio je za portal Morski.hr kako će vodopravna inspekcija podnijeti optužni prijedlog protiv odgovornih, za što su zapriječene novčane kazne do 300 tisuća kuna.