U BOLNICAMA radi više od 20.000 medicinskih sestara i tehničara, no prema važećim sistematizacijama, do pune popunjenosti trebalo bi ih zaposliti još 4500, rekli su u četvrtak iz Hrvatske komore medicinskih sestara i Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.
Nedostatak je najizraženiji u velikim bolničkim sustavima, kliničkim bolničkim centrima i kliničkim bolnicama, dok se manjak medicinskih sestara i tehničara u općim i županijskim bolnicama kreće između 10 i 35 posto, navode njihovi predstavnici u priopćenju nakon nedavnog sastanka s ministrom zdravstva Vilijem Berošem.
Brojke nisu od jučer
"Ove brojke nisu od jučer nego su se akumulirale kroz godine. Dobar je znak da smo sada krenuli s rješavanjem problema. Predložili smo ministru Berošu da se osnuje Radna skupina za rješavanje nedostatka medicinskih sestara i tehničara te da odmah počne s radom", kaže predsjednik Komore Mario Gazić uz kojeg je na sastanku bila i predsjednica sindikata Anica Prašnjak.
Komora i Sindikat upozorili su i na potrebu izmjene Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama.
"Razgovor o ovoj temi je važan zbog uvažavanja zahtjeva struke za priznavanjem viših razina završenog obrazovanja medicinskih sestara. Naime, u Hrvatskoj radi oko 2.000 medicinskih sestara koje su završile fakultete i postale magistre sestrinstva, no ta diploma većini na radnom mjestu do danas nije priznata", kaže Gazić.
Komora i Sindikat godinama upozoravaju na taj problem, a izmjenom uredbe medicinskim sestrama i tehničarima konačno bi se priznalo visokoškolsko obrazovanje.