POSEBNI izaslanici za Holokaust deset zemalja, među kojima je i Hrvatska, zajedničkim su priopćenjem danas poručili da ruski predsjednik Vladimir Putin diskursom o "denacifikaciji" Ukrajine iskrivljava povijest, vrijeđa žrtve Holokausta i potkopava napore da se on više nikada ne dogodi.
Priopćenje je objavljeno povodom 81. obljetnice nacističkog masakra gotovo 34 tisuće Židova u Babij Jaru kod Kijeva, pri čemu se ističe kako "nikada ne smijemo dopustiti da sjećanja na te žrtve i sve koji su ubijeni u Holokaustu budu obeščašćena, izbrisana ili cinično zloupotrijebljena u političke svrhe".
"Putin pokušava opravdati svoj rat iskrivljavanjem povijesti"
Sovjetski je Savez 45 godina nakon Drugog svjetskog rata "cenzurirao dokumentaciju o Holokaustu, uključujući točna istraživanja i zapise o masakru Židova u Babij Jaru", ističe se u priopćenju.
"Zato je zastrašujuće da Vladimir Putin pokušava opravdati svoj ničim izazvani rat protiv Ukrajine iskrivljavanjem i zloupotrebom povijesti Holokausta. Reći da današnju demokratsku Ukrajinu treba 'denacificirati' je uvreda za sve one koji su patili pod nacističkim režimom u Ukrajini i drugdje", navodi se.
Putin je po pokretanju invazije na Ukrajinu krajem veljače kazao da je jedan od ciljeva "denacifikacija" Ukrajine i tvrdi da je ukrajinsko vodstvo nacističko.
"Takvo iskrivljavanje nagriza razumijevanje Holokausta, ne poštuje njegovu ostavštinu i potkopava suvremene globalne napore da se spriječe masovni zločini kako se novi holokaust nikada više ne bi dogodio. Naše zemlje zajedno podupiru ljudska prava i temeljne slobode za sve suprotstavljajući se iskrivljavanju povijesti i jačajući istinito obrazovanje, sjećanje i istraživanje Holokausta", ističe se u priopćenju.
"Razumijevanje povijesti koja je dovela do prošlih zločina može nam pomoći da identificiramo i, nadamo se, spriječimo takve grozote u budućnosti", dodaje se.
Među potpisnicima i izaslanica iz Hrvatske
Priopćenje su potpisali posebni savjetnici za Holokaust Kanade, Hrvatske, Češke, Njemačke, Grčke, Nizozemske, Rumunjske, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a.
U ime Hrvatske ga potpisuje Sara Lustig, posebna savjetnica premijera Andreja Plenkovića za pitanje Holokausta, suzbijanje antisemitizma i odnose sa židovskim zajednicama.
Usprkos tome što Četvrta ženevska konvencija jamči zaštitu civila tijekom oružanih sukoba ruske su vlasti počinile ratni zločin "nezakonitog prebacivanja ili deportacije zaštićenih osoba", dok su prema procjenama "zatvorili, ispitivali i navodno mučili stotine tisuća ukrajinskih građana".
Takve postupke potpisnici priopćenja "nedvosmisleno osuđuju", kao i sve ruske zločine u Ukrajini, pozivajući Moskvu da zaustavi agresiju na susjednu zemlju.
Također su podržali napore Međunarodnog kaznenog suda, UN-a, OESS-a i drugih da sačuvaju dokaze o počinjenim zločinima.
"Povijest pokazuje da je odgovornost imperativ. Narod Ukrajine treba i zaslužuje pravdu. Naše se zemlje zalažu da počinitelji ratnih zločina i drugih zlodjela odgovaraju za svoja beskrupulozna djela", zaključuju u zajedničkom priopćenju.