OPĆA skupština UN-a izglasala je izbacivanje Rusije iz Vijeća za ljudska prava. Kao formalni razlog za izbacivanje Rusije navedeni su izvještaji o "teškom i sistematskom kršenju ljudskih prava", koje su počinili ruski vojnici u Ukrajini.
Za izbacivanje Rusije glasale su 93 zemlje. Moskva je jedan od najglasnijih članova u Vijeću, a suspenzija joj onemogućuje da govori i glasa, kažu dužnosnici, iako bi njezini diplomati i dalje mogli sudjelovati u raspravama.
Opća skupština UN-a nikada prije nije poduzela ovakav korak protiv stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a. Vijeće sigurnosti ima pet stalnih članica – Kinu, Francusku, Britaniju, SAD i Rusiju. Libija je suspendirana 2011. jer su snage odane tadašnjem vođi Muammaru Gadafiju vršile nasilje nad prosvjednicima, no ona nije bila stalna članica.
Što ako slična sudbina čeka Kinu?
Zbog izvješća o pokolju u Buči, piše BBC u svojoj analizi, 93 zemlje su glasale za suspenziju Rusije. No, UN ima 193 države članice, što znači da je manje od polovice njih bilo za njeno izbacivanje. 58 država članica je bilo suzdržano, 24 je glasalo protiv. 18 članica je napustilo prostor u kojem se glasalo i otišlo na, kako to ironično nazivaju diplomati, "stratešku pauzu za kavu".
Zapadne zemlje smatraju da je suspenzija Rusije ključna ako UN želi ispuniti svoju obavezu zaštite ljudskih prava, no s njima se ne slažu sve članice UN-a. Neke od zemalja koje su bile suzdržane, među njima i Južna Afrika, usprotivile su se donošenju ovakve odluke i prije nego što je pokrenuta istraga o ratnim zločinima u Ukrajini.
Naime, takvo nešto bi se onda moglo dogoditi i Kini, koja bi, po istome principu, mogla biti suspendirana ako izvješće povjerenice UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet pokaže da su se u toj zemlji kršila prava Ujgura, etničke skupine koja živi u istočnoj i srednjoj Aziji. Kina je glasala protiv suspenzije Rusije.
Današnje glasovanje je ogroman udarac za Rusiju, piše BBC, ali i znak da UN sve teže obavlja svoj posao, zbog kojeg je i stvoren.