Izglasan je opoziv Trumpa, ali vjerojatno neće biti smijenjen. Evo zašto

Foto: EPA

PROTIV američkog predsjednika Donalda Trumpa jučer je izglasan opoziv u Predstavničkom domu, što je donji dom američkog Kongresa. 

>> Kongres izglasao opoziv Trumpa

Oko 20 sati po lokalnom vremenu, 230 kongresnika glasalo je za opoziv (229 demokrata i jedan nezavisni), a 197 protiv (195 republikanaca i dva demokrata). 

To ipak ne znači da je Trump smijenjen s dužnosti. Preciznije rečeno, tek smo na pola puta do tog teoretski mogućeg, ali u praksi malo vjerojatnog ishoda. Zašto?

Trump vrlo vjerojatno neće biti smijenjen

Odgovor se svodi na jednostavnu matematiku i na pravila samog procesa opoziva (eng. impeachment) prema američkom Ustavu. O smjeni će odlučivati Senat, odnosno gornji dom Kongresa.

Opoziv koji je izglasan u Predstavničkom domu svojevrsni je parlamentarni ekvivalent podizanja optužnice. U ovom slučaju, glasanjem su potvrđene dvije točke optužnice za opoziv koju je sastavio i izglasao Kongresni odbor za pravosuđe: zloporaba ovlasti i opstruiranje Kongresa. 

Trump će biti smijenjen s dužnost tek ako njegov opoziv potvrdi gornji dom Kongresa - Senat. U njemu će se održati svojevrsno kvazisuđenje, u kojem će svih 100 senatora biti porota, predsjednik Vrhovnog suda John Roberts će biti sudac, a lideri Predstavničkog doma preuzet će ulogu tužiteljstva.

U Senatu je potrebna dvotrećinska većina, a demokrati imaju samo 45 od 100 glasova

Vođa većine Mitch McConnell imat će glavnu ulogu u postavljanju pravila suđenja. Budući da Trumpovi republikanci, za razliku od Kongresa, u Senatu imaju većinu, a za potvrdu opoziva potrebna je ne obična, nego čak dvotrećinska većina, izgledi da Trump zaista bude smijenjen vrlo su tanki.

Konkretno, da bi opoziv bio potvrđen u Senatu, za njega bi trebalo glasati svih 45 demokratskih senatora, dvoje neovisnih i čak 20 od 53 republikanska senatora.

A s obzirom na to koliku su bezuvjetnu odanost republikanski kongresnici pokazali Trumpu u prvom dijelu postupka opoziva, gotovo je nezamislivo da bi toliki broj republikanaca glasao protiv stranačke stege, a za ono što demokrati i dobar dio američke javnosti vide kao zaštitu demokracije od predsjedničke zlouporabe moći.

Tu sumnju samo potvrđuje nedavna izjava McConnella da on uopće ne misli biti nepristrani porotnik jer se radi o "političkom" i "stranačkom" postupku.

Treći predsjednik koji je opozvan, ali nijedan dosad nije smijenjen

Ovo je treći put u povijesti da je Kongres izglasao opoziv predsjednika. To su prije Trumpa bili Andrew Johnson 1868. i Bill Clinton 1998., a obojica su kasnije oslobođena u Senatu. Richard Nixon je 1974. bio pred glasanjem za opoziv koji bi sigurno bio izglasan, ali ga je preduhitrio tako što je dao ostavku. 

To što nijedan predsjednik SAD-a nije smijenjen u 240 godina povijesti te zemlje najbolje pokazuje koliko je, prema važećim pravilima za opoziv, teško smijeniti predsjednika na ovaj način.

Javnost je inače vrlo podijeljena oko opoziva. Prema prosjeku anketa koje prati stranica za analizu izbora FiveThirtyEight, trenutno 47,5% Amerikanaca podržava Trumpov opoziv, dok je 46,3% protiv. Dakle, praktički su izjednačeni.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.