Izgleda da će Ustavni sud tajno raspravljati o odlukama Stožera, pogledajte snimku

Screenshot: Index

USTAVNI sud od 10 sati raspravlja o više zahtjeva za ocjenu ustavnosti različitih odluka Nacionalnog stožera civilne zaštite vezanih uz pandemiju covida-19.

Prije odlučivanja o tim i drugim točkama dnevnog reda sjednica Ustavnog suda prethodno će donijeti zaključak o prijedlogu troje sudaca da se o biti stvari odlučuje na temelju javne rasprave. Na temelju zaključka sjednice javnu raspravu zakazuje predsjednik suda, priopćio je u petak Ustavni sud.

Sud će se izvlačiti na epidemiološke mjere?

Kako Index neslužbeno doznaje, sjednica Ustavnog suda ipak će biti zatvorena za javnost, a opravdanje za izostavljanje predstavnika medija na raspravi mogle bi biti epidemiološke mjere, odnosno činjenica da se na sudu navodno ne može osigurati dovoljan razmak među prisutnima.

Predsjednik Ustavnog suda: Nije stavljen zahtjev za otvaranje javnosti

Prije ulaska u zgradu suda okupljenim novinarima obratio se predsjednik suda Miroslav Šeparović.

Novinari su Šeparovića hoće li današnja sjednica suda biti otvorena za javnost.

"Dakle, nije stavljen zahtjev za otvaranje javnosti nego je stavljen zahtjev da bude javna rasprava, što znači da se pozovu sudionici u postupku, znači predlagatelji i Vlada RH i da se razjasne neka pitanja. Ako tako sud odluči, nema nikakvog razloga da se ne pozovu predstavnici vlade i naravno javnost i to je sve. Vidjet ćemo što će sud odlučiti", rekao je Šeparović.

Novinari su potom pitali bi bilo dobro da rasprava bude otvorena za javnost zbog povjerenja u institucije RH.

"Budite bez brige, javnost će biti obaviještena, točno onako kako ustavni zakon i kako poslovnik...", rekao je Šeparović, na što ga je novinar pitao "Vi ste, dakle, odluku već donijeli?"

"Ako bude javna rasprava, bit ćete pozvani na vrijeme"

"Ne, odluka će se donijeti. Kako poslovnik i ustavni zakon propisuje, bit će javnost izviještena... Bit će konferencija za tisak, bit će skraćeno obrazloženje, bit će izjave, bit će sve onako kako je propisano. Ako bude javna rasprava, onda ćemo prekinuti, budite bez brige, bit ćete pozvani na vrijeme, nećete biti zakinuti. Vidjet ćemo koje ćemo odluke donijeti, ja vam ne mogu to reći. Ako se odluke donesu i ako ne bude izdvojenih mišljenja, možemo mi odmah imati konferenciju. A ako se donesu odluke i ako bude izdvojenih mišljenja, onda treba čekati osam dana da prođe rok. U svakom slučaju, javnost će biti detaljno i o svemu izviještena, a predsjednik (suda, op.a.) će sigurno imati konferenciju za tisak i sve će biti detaljno objašnjeno i imat ćete pravo postavljati sva pitanja", zaključio je Šeparović.

S novinarima je prije Šeparovića kratko razgovarala i ustavna sutkinja Ingrid Antičević Marinović, koja je tek kratko rekla da sve izjave za medije daje predsjednik suda.

O čemu će točno raspravljati Ustavni sud?

Ustavni bi sud trebao raspravljati o ukupno devet odluka Stožera, a to su: dvije odluke o nošenju maski: prva o nošenju maski u javnom prijevozu, a druga o nošenju maski u zatvorenim prostorijama, zatim o dvije odluke Stožera o ograničavanju društvenih okupljanja, potom o načinu održavanja pogreba, ograničavanju zadržavanja na ulicama, zabrani rada nedjeljom, baš kao i zabrani napuštanja mjesta prebivališta i prelaska državne granice.

>> Ustavna stručnjakinja o zatvaranju teretana: Poslušajmo, za promjenu, i pravnike

Sve su to odluke Stožera koje su izazvale veliku buru u javnosti i ponukale pojedine osobe da Ustavnom sudu upute zahtjev za ocjenu ustavnosti tih odluka.

Moguće isplate odšteta

Profesor ustavnog prava Đorđe Gardašević u razgovoru za Novu TV kazao je i kako je moguće da se, ako sud utvrdi nezakonitost neke odluke, isplate odštete, no onaj tko će to tražiti mora uspjeti dokazati da je pretrpio konkretne štete.

Prema njegovom mišljenju nošenje maske bilo je primjereno u epidemiji, no sporne su odluke koje se odnose na ograničavanje sloboda.

"Ne isključujem mogućnost da će neke odluke ili norme pasti. Moglo bi se očekivati da bude izdvojenih mišljenja s obrazloženjima", kaže Gardašević.

I dalje se ne zna hoće li rasprava biti otvorena za javnost

No ni dva sata prije početka rasprave na Ustavnom sudu i dalje se ne zna hoće li ona biti otvorena za javnost.

Index i niz drugih medija poslali su Ustavnom sudu zahtjev za praćenje sjednice. Naime, po članku 3. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu propisuje se da je djelovanje Ustavnog suda javno, a članak 47. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu u stavku 3. propisuje da predstavnici tiska i drugih sredstava priopćavanja mogu nazočiti raspravi na sjednici Ustavnog suda.

Profesor s Pravnog fakulteta: Diskrecijska odluka o prisutnosti medija na sjednicama

Vedran Đulabić, profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu, pojasnio je kako je diskrecijska odluka suda o tome hoće li predstavnici medija biti prisutni na sjednici Ustavnog suda. Pri donošenju te odluke sud se mora voditi načelom razmjernosti, odnosno pitanjem što se želi postići uključivanjem odnosno isključivanjem javnosti sa sjednice. Uz to, diskrecijska odluka ne može biti arbitrarna, odnosno ona mora biti obrazložena.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.