Selo u Kanadi tri dana je rušilo toplinski rekord. Četvrti je izgorjelo

Screenshot: YouTube/Guardian

LYTTON, malo selo u kanadskoj provinciji Britanska Kolumbija, u posljednjih tjedan dana je tri dana zaredom oborilo temperaturni rekord u povijesti mjerenja u Kanadi, s čak 49.6 Celzijevih stupnjeva izmjerenih u utorak.

U srijedu predvečer je načelnik tog malog planinskog sela od nekih 250 stanovnika morao izdati naredbu za evakuaciju zbog eksplozivnog požara koji se približavao. 

>>U selu u Kanadi izmjereno je skoro 50 stupnjeva. Izgleda da je to novo normalno

"Našeg jadnog malog mjesta Lyttona više nema"

Požar je uskoro dosegao i progutao Lytton. Lokalni kanadski parlamentarac Brad Vis priopćio je da je čak 90% sela izgorjelo u požaru, prenosi BBC. Načelnik općine, Jan Polderman, rekao je za BBC da "je imao sreće što je izvukao živu glavu".

"U roku od oko 15 minuta cijeli grad zahvatio je plamen. Od Lyttona neće ostati previše. Vatra je bila posvuda", dodao je načelnik.

"Našeg jadnog malog mjesta Lyttona više nema! Ovo je tako porazno - svi smo u šoku! Članovi naše zajednice izgubili su sve", napisala je na Facebooku jedna stanovnica, Edith Loring Kuhanga.

Općinska vijećnica Lilliane Graie priopćila je da je većina stanovnika pobjegla od požara "samo s odjećom koju su imali na sebi" te da je šteta koju je požar napravio "katastrofalna", prenosi Washington Post.

"Plakala sam. Moja je kći plakala. Rekla je: 'Ni sama ne znam zašto sam zgrabila svoj ključ. Možda čak i nemamo više dom.' Rekla sam: 'Da, znam. Dok god smo zajedno, preživjet ćemo.' Samo se molim da su nam kuće u redu", ispričala je Jean McKay, koja je s obitelji morala pobjeći iz obližnje Zajednice Prvih nacija (urođeničkih naroda Kanade) Kanaka Bar, za kanadski CBC.

Dvoje starijih ljudi stradalo u požaru, za nekima se još traga

Nažalost, nisu se svi stanovnici uspjeli izvući iz Lyttona na vrijeme. Jeff Chapman potvrdio je za kanadske novine National Post da su njegovi roditelji stradali u požaru.

Oni su se, naime, sklonili u rupi u zemlji pored kuće koja je počela gorjeti. Njihov sin je nekako uspio pobjeći iz kuće. Kaže da se sve dogodilo nevjerojatno brzo - pripremali su se za roštilj u dvorištu, kad su vidjeli prvo dim izvan sela, a samo nekoliko trenutaka kasnije i vatru. 

Kanadski novinar Justin McElroy objavio je na Twitteru fotografije Lyttona prije i nakon požara i dodao da potraga za stanovnicima koji se nisu u međuvremenu prijavili u centre za hitne slučajeve još uvijek traje. To znači da bi, nažalost, broj mrtvih mogao biti mnogo viši. 

Lytton i inače ima nadimak "Canada's Hot Spot", ali temperatura nikad nije bila ovako visoka

Lytton je inače smješten na 50 stupnjeva sjeverne širine - otprilike isto kao i London. Iako globalno zagrijavanje vjerojatno ima veze s rekordnim toplinskim valom koji je proteklih dana zapljusnuo zapadnu Kanadu i sjeverozapadni, a u manjoj mjeri i istočni SAD, Britanska Kolumbija i inače je podložna ljetnim vrućinama, netipičnima za te geografske širine, zbog specifičnih geografsko-klimatskih uvjeta.

Lytton, selo u planinskoj dolini rijeke Fraser, čak nosi nadimak "Canada's Hot Spot" (vruća točka Kanade) zbog visokih temperatura koje doseže ljeti, do 35 ili ponekad čak 40 stupnjeva (prosjek za srpanj je 28.1 stupanj), ali koje ipak nikad tako visoke kao ovog ljeta. Posljednji rekord iznosio je 44.4 stupnja - davne 1941.

Globalno zagrijavanje je, naime, posebno izraženo u planinskim područjima, gdje temperature rastu još brže nego drugdje. Kad se snijeg i led povuku ili čak nestanu s planina, golo tlo odozdo može se nesmetano zagrijati. Studija iz 2015. otkrila je da se planinska područja iznad 2000 metara visine zagrijavaju oko 75% brže od nižih mjesta.

Stotine smrti povezanih s ekstremnom vrućinom

Toplije planine, s ogromnom sušom koja sada muči zapadnu Sjevernu Ameriku, najrasprostranjenijom ekstremnom sušom ikad zabilježenom, pridonijele su "toplinskoj kupoli" visokog tlaka, koja se ovog mjeseca proširila nad zapadnom Kanadom.

Suhi, silazni zrak koji je jurio niz planinske padine prema oceanu stvorio je, naime, svojevrsni ekspres-lonac tlaka, što je dovelo do rekordnih temperatura. A taj je efekt još izraženiji u planinskim dolinama, poput one u kojoj se nalazi Lytton.

U Britanskoj Kolumbiji, ali i američkim saveznim državama Oregon i Washington, zabilježene su stotine iznenadnih smrti koje se povezuje s ovim ekstremnim toplinskim valom, priopćili su lokalni dužnosnici ovog tjedna.

Lisa Lapointe, glavna mrtvozornica Britanske Kolumbije (B. C.), izjavila da je između petka i srijede zabilježeno 486 iznenadnih smrti i da vjeruje da se "značajan porast prijavljenih smrtnih slučajeva može pripisati ekstremnim vremenskim uvjetima koje je B. C. iskusio", prenosi CNBC.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.