Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da bi područja Ukrajine pod kontrolom Kijeva mogla biti stavljena "pod kišobran NATO-a" kako bi se pokušalo zaustaviti "vruću fazu" rata, piše BBC.
U opširnom intervjuu za Sky News Zelenski je komentirao mogućnost djelomičnog članstva Ukrajine u NATO-u, istaknuvši pritom nekoliko ključnih uvjeta i izazova.
NATO za cijelu Ukrajinu, ali uz diplomatske pregovore
Na pitanje bi li prihvatio članstvo u NATO-u koje bi se odnosilo samo na teritorij pod trenutnom kontrolom Kijeva, Zelenski je odgovorio da bi to bilo moguće jedino ako bi NATO prvo ponudio članstvo za cijelu Ukrajinu u njenim međunarodno priznatim granicama. Nakon toga, prema njegovim riječima, Ukrajina bi mogla pokušati pregovarati o povratku teritorija pod ruskom kontrolom "na diplomatski način".
"Ipak, nitko nam još nije ponudio takvu opciju", istaknuo je Zelenski i dodao da je članstvo u NATO-u ključno za sigurnosne garancije koje bi spriječile buduće napade Rusije. "Poziv za članstvo samo jednom dijelu Ukrajine značio bi priznavanje da ostatak teritorija pripada Rusiji", upozorio je.
Teoretska ideja bez potpore
Zelenski je naglasio da Ukrajina dosad nije razmatrala ovu mogućnost jer službeni prijedlog još nije iznesen. NATO-ova politika u ovom kontekstu ostaje nejasna, a mnogi stručnjaci smatraju da je malo vjerojatno da bi savez ikada prihvatio takvu ideju.
Zapadni izvori sugeriraju da su slične ideje, poput modela Zapadne Njemačke - prema kojem bi podijeljena država imala članstvo u NATO-u - predmet rasprava u diplomatskim krugovima već više od godinu dana. Međutim, formalni prijedlozi još uvijek nisu na stolu.
Rat, kompromisi i diplomatski ciljevi
Budući američki predsjednik Donald Trump tijekom kampanje obećao je završetak rata u Ukrajini unutar 24 sata, što bi prema njegovim suradnicima moglo uključivati teritorijalne ustupke Rusiji, poput Donbasa i Krima.
S druge strane, Zelenski je izrazio nadu da bi rat mogao završiti kroz diplomatske pregovore do sljedeće godine, uz uvjet da saveznici pokažu odlučnost i potporu Ukrajini.
Zima puna neizvjesnosti
U međuvremenu Ukrajina se suočava s još jednom teškom zimom. Rusija je ovog tjedna izvela drugi veliki napad na ukrajinsku energetsku infrastrukturu u manje od dva tjedna i nazvala ga je odgovorom na "kontinuirane napade" američkim ATACMS projektilima na ruski teritorij.
Iako se Ukrajina nada sigurnosnoj zaštiti kroz NATO, ruski predsjednik Vladimir Putin dosad nije pokazao nikakve znakove da odustaje od svojih ambicija potpune dominacije nad Ukrajinom. Ideja da bi Rusija mogla dopustiti bilo kojem dijelu Ukrajine da se pridruži NATO-u trenutno se čini nezamislivom.
Rat i dalje ostaje u neizvjesnoj fazi, a međunarodna zajednica pozorno prati svaki korak u ovom složenom sukobu.