Izvješće Europske komisije porazno o napretku Hrvatske prema EU

"HRVATSKA nastojanja na putu prema EU pokazuju da je potreban značajan napredak u mnogim područjima, od reforme pravosuđa do privatizacije", navodi se u izvješću Europske komisije. Komisija je kriterije koje Hrvatska treba ispuniti podijelila u tri grupe.

Politički kriteriji

Izvješće koje je podneseno danas predstavlja važan korak za Hrvatsku, koja je započela pregovore sa Unijom u listopadu 2005. "Veliki izazovi se nalaze pred hrvatskim parlamentom, koji treba ispuniti kriterije demokracije i vladavine prava, posebno na području sukoba interesa", lijepo stoji u izvješću.

"Redorma državne administracije se pokazala prevelikim izazovom, a postignut je tek ograničeni napredak u prrocesu decentralizacije"

Da je stanje u pravosuđu najblaže rečeno nezavidno, znaju i u Europskoj komisiji: "Hrvatska je prilično udaljena od neovisnog, nepristranog, transparentnog i učinkovitog pravnog sustava. Uspostavljanje takvog pravnog sustava će biti ključan pokazatelj hrvatske spremnosti za eventualno članstvo u Uniji."

Korupciju se naziva "ozbiljnim problemom" - "postoji velika potreba za efikasnim sprječavanjem, detektiranjem i procesuiranjem korupcije".

Zaštita manjina se ocjenjuje "sporom, a poseban problem predstavlja nedovoljna zastupljenost manjina u državnoj administraciji, sudstvu i policiji"

Ekonomski kriteriji

Bruxelles primjećuje "nastavak gospodarskog rasta, zasnovanog na snažnijem privatnom ulaganju", ali upozorava na visoku nezaposlenost koja predstavlja "najveći ekonomski problem".

Priznaje se i uspjeh mjera reforme financijskog sustava, dok se transparentnost javnog duga ocijenjuje nedovoljnom.

Hrvatska makroekonomska politika se ocjenjuje "adekvatnom", ali se "fiskalna konsolidacija treba ojačati".

Naglašava se da je "državno interveniranje u proizvodnom sektoru značajno", dok privatizacija napreduje "bitno sporije nego što je savjetovano"

Posebna poglavlja

Prema odgovorima na 33 pitanja iz ovog poglavlja ocjenjuje se sposbnost Hrvatske da ispuni obveze koje proizlaze iz članstva.

Usklađivanje hrvatskih zakona sa onima Unije, ocijenjeno je kao "mali napredak", a napredak na području slobodnog kretanja radne snage je "limitiran". "Potrebni su veliki i stalni napori, posebno u pogledu koordinacije sustava socijalne skrbi".

Vjerovali ili ne, dobili smo i jednu "trojku": Dobrom je ocijenjena zaštita okoliša i odnos prema genetski modificiranim proizvodima, ali uz napomenu da su potrebni "veoma veliki napori zbog nedostatka strategije za financiranje ekoloških programa".

Poglavlje o slobodnom protoku kapitala je utvrdilo "nešto napretka", ali također uz napomenu da "zakoni o sprječavanju pranja novca trebaju dodatnu razradu, dok su u tom segmentu potrebni dodatni kadrovi u provođenju zakona.

Hrvatsku se požuruje da napravi "bitne napore" u ubrzanju primjene odredbi o sigurnosti hrane i veterinrstva. Znači li to zabranu svinjokolje i likvidaciju pecara rakije, nije naznačeno.

Još jedan od rijetkih pluseva uknjižen je na području trgovačkog prava, ali je i tamo potrebno nastaviti s naporima kako bi Zagreb dosegao zahtjeve zakona o intelektualnom vlasništvu.

Z.A.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.