Screenshot: Jamnica
Iako su iz Jamnice ovu informaciju demantirali, iz izvora bliskih kompaniji doznajemo da uprava predviđa do nove godine broj radnika smanjiti za 150 od oko 1100, koliko ih je trenutno zaposleno.
Otkazi zbog straha od konkurencije?
Reorganizacija kompanije, osim otkaza, uključuje i novu sistematizaciju radnih mjesta, ukidanje nekih prodajnih centara, promjene u sustavu plaća, a sve bi to prema planu trebalo biti provedeno do kraja ove godine.
Iako Jamnica dominira na tržištu bezalkoholnih pića, i ima odlične poslovne rezultate, na dijeljenje otkaza i reorganizaciju natjerao ih je strah od konkurencije - konkretno Coca-Cole i češke kompanije Kofola.
Česi su u rujnu od Podravke kupili Studenac, a od ranije su vlasnici slovenske Radenske kao i bivših Badelovih brendova - Inke, Nare i Voćka.
Prihodi Jamnice već godinama rastu te su, prema podacima sa Zagrebačke burze, prošle godine iznosili 1,66 milijardi kuna, dok je neto dobit iznosila 266 milijuna kuna.
Radnici kojima prijeti ili su već dobili otkaz, posebno su ogorčeni jer firma dobro posluje, a oni moraju na ulicu.
"Žalosno je da Jamnica, koja je u prošlih pet godina ostvarila porast neto dobiti od 271 posto, u prvom polugodištu ove godine za još 18 posto, čemu su, nedvojbeno pridonijeli svi njeni radnici, danas toliko bezdušno i bezrazložno odriče istih tih radnika, a mnogi od njih su za vrijeme Domovinskog rata svojim životima čuvali izvore Jamnice.
Mnogi od tih radnika proveli su cijeli svoj radni vijek u Jamnici, većina njih ima preko 20 godina radnog staža, a sada su kao istrošena cipela bačeni na cestu, ne mareći za njihovu financijsku sudbinu - velika većina otpuštenih radnika je financijski zadužena kod banaka", kaže naš sugovornik.
"Podle laži Todorićevih pulena"
Kako doznajemo, radnicima se dijele osobno uvjetovani otkazi, što znači da se u odlukama o otkazu obrazlaže da "nisu u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog trajnih osobina i sposobnosti."
"Radnici se prisiljavaju na potpis Odluke o osobno uvjetovanom otkazu ugovora o radu na neodređeno vrijeme, ni krivi ni dužni zbog situacije u kojoj su se našli. Ako radnik Odluku ne želi potpisati, ona mu se ne uručuje, iako po Zakonu o radu radnik ima pravo na pravnu zaštitu i konzultaciju prije potpisa jednog takvog dokumenta", tvrdi naš izvor.
Također, u obrazloženjima otkaza navodi se da se poslodavac konzultirao s Radničkim vijećem, dok naši izvori tvrde da se na tim sastancima razgovaralo samo općenito u reorganizaciji firme.
"Kao vrhunac cinizma, Jamnica u otkazima ugovora o radu navodi da se konzultirala s Radničkim vijećem, što je još jedna od podlih laži Todorićevih pulena. Na Radničkom vijeću samo se općenito govorilo o restrukturiranju firme, bez konkretnih brojki, a sada ispada da se više od 10 posto zaposlenih otpušta, i to pod hitno. Čemu tolika žurba, zasigurno će se vrlo brzo pokazati", zaključuje naš sugovornik.