Javni bilježnici tvrde: Nužan je nadzor osnivanja tvrtki putem interneta

Foto: 123rf

"UNATOČ sve širem uvođenju digitalne tehnologije u rad pravosuđa javni su bilježnici neophodni za zaštitu pravne sigurnosti", istaknuto je to u Zagrebu na godišnjoj skupštini Vijeća notarijata Europske unije (CNUE-a) na kojoj su sudjelovali predstavnici javnobilježničkih komora iz dvadeset i dvije zemlje članice Unije.

Sa ciljem uspostavljanja jedinstvenoga gospodarskog tržišta te poboljšanja poslovnog okruženja za mala trgovačka društva, Europska unija preporučuje zemljama članicama da omoguće osnivanje trgovačkih društava s jednim članom putem interneta.

Dio pravnih stručnjaka među kojima su i javni bilježnici, upozoravaju na opasnosti koje ta mogućnost donosi ako izostane mehanizam nadzora.

"Svakodnevna nam praksa pokazuje da stranke najčešće ne znaju i ne razumiju pravne posljedice određenih ugovora, bilo da su one u klasičnom pisanom ili digitalnom obliku. Zbog toga Hrvatska javnobilježnička komora svesrdno podržava modernizaciju, ali i upozorava da je nužno ljudima objasniti što su potpisali i koje su pravne posljedice nekog ugovora. Komora i hrvatski javni bilježnici usmjereni su na razvoj elektroničkih javnobilježničkih akata i razvoj elektroničkih alata kao što su elektronički potpis, arhiviranje elektroničkih dokumenata i drugo. Dakako, sve je to moguće ostvariti u suradnji i uz poticaj našeg Ministarstva pravosuđa te drugih upravnih tijela", rekla je Lucija Popov, predsjednica Hrvatske javnobilježničke komore.

"Javni bilježnici su karika u suzbijanju pranja novca"

"Osim što građanima pružaju pravne savjete te jamče vjerodostojnost dokumenata, javni su bilježnici važna karika u suzbijanju pranja novca. Njihova je obveza prijaviti svaku sumnju na takvu nelegalnu aktivnost", istaknuo je Paolo Pasqualis, predsjednik Vijeća notarijata Europske unije.


I Corrado Malberti, predsjednik Radne skupine za pravo društava CNUE-a, smatra da se uvođenjem elektroničke registracije tvrtke ne smije narušiti transparentnost.

"Omogućavanje osnivanja trgovačkog društva putem interneta ne smije rezultirati procedurom koja ne omogućuje provjeru identiteta osnivača društva. To stvara mogućnost za otvaranje društva pod tuđim imenom.", kaže Malberti.

Osnivanje trgovačkog društva s jednim članom putem interneta već je moguće u Bugarskoj i Estoniji, a uoči uvođenja te mogućnosti u Hrvatsku i ostale zemlje Unije, javni bilježnici iz Europe pozivaju nacionalne zakonodavce da uz njihovu potporu nastave jačati pravnu sigurnost fizičkih i pravnih osoba, zaključuju iz Hrvatske javnobilježničke komore.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.