Screenshot: N1
"Apsolutno je naša kuna prejaka. Imate situaciju da je danas mnogo proizvoda bolje uvesti jer su jeftiniji nego da ih proizvodite ovdje. Vi zapravo tako izvozite radna mjesta u Hrvatskoj izvozite drugdje u Europi. Jedan od argumenata protiv jest da bi se povećali dugovi, da bi građani plaćali više ono što su zaduženi, ali ima i drugih efekata koji su pozitivni. Velike države poput Japana, koristeći nacionalnu banku guraju kurs u gospodarstvu prema izvozu", rekao je Končar.
"Mislim da se efekti devalvacije moraju potpuno izračunati jer samo reći da je građanima 3,5 milijarde kuna veće zaduženje nije dovoljno da se tome usprotivi. Po mojoj procjeni u slučaju da kuna devalvira samo dva posto koliko predlaže predsjednica Grabar Kitarović, otvorit će se 100 tisuća novih radnih mjesta i pojačat će se izvoz u Hrvatskoj", dodao je bogati poduzetnik.
Potvrdio da je pričao o devalvaciji kune s Kolindom
"Nerealni kurs kune je pogodovao tome da dođe do toga s brodogradilištima do čega je došlo pa smo mi poduzetni morali uletavati. Da, mi možemo imati ovakav kurs, ali onda moramo imati bolju kamatnu stopu i slične druge beneficije, jednostavno mora postojati sveobuhvatna analiza i odluka", kazao je Končar, pa dodao kako se nedavno na tu temu susreo i s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović te potvrdio da su razgovarali o stvaranju tima za takvu inicijativu.
"Ali ona sa svoje pozicije teško može više napraviti", dodao je Končar.