JEDINI preživjeli vatrogasac iz kornatske tragedije Frane Lučić djelomično je dobio spor radi naknade štete protiv grada Šibenika i Republike Hrvatske koji su mu prema nepravomoćnoj presudi zagrebačkog Općinskog radnog suda dužni isplatiti 1,75 milijun kuna i uz to nadoknaditi dosadašnje i buduće troškove tuđe pomoći i njege, izgubljene zarade te poboljšane prehrane.
Tišnjanski vatrogasac Frane Lučić spor je dobio nakon više od dvanaest godina od tragedije u kojoj je tijekom rutinske intervencije gašenja požara na otoku Kornatu poginulo 12 vatrogasaca iz Šibenika, Vodica i Tisnog, dok je on preživio, ali s višestrukim ozljedama.
Sutkinja Ida Vrančić nepravomoćnom je presudom naložila Republici Hrvatskoj i gradu Šibeniku da Lučiću solidarno isplate 1,750 milijun kuna s pripadajućim kamatama.
Postane li presuda pravomoćna tuženici će Lučiću morati isplatiti i nešto manje od 570 tisuća kuna s kamatama za tuđu pomoć te mu ubuduće mjesečno za pomoć plaćati 4500 kuna. Sud je također presudio da su država i grad Lučiću dužni isplatiti i nešto više od 383 tisuće kuna s osnove izgubljene zarade.
Osim toga, morat će mu nadoknaditi oko 200 tisuća kuna i kamate kamate za troškove vitamina, poboljšane prehrane i medicinskih preparata i u buduće mu plaćati mjesečnu rentu za te troškove u od 1500 kuna.
Kad se zbroje sve te stavke i pridodaju kamate ukupan iznos koji država i grad Šibenik trebaju isplatiti Lučiću penje se na više milijuna kuna.
Ostali dio tužbenog zahtjeva Općinski radni sud je obio.
Trajno mu je potrebna pomoć
Frani Lučiću, jedinom preživjelom vatrogascu iz kornatske tragedije, trajno je potrebna tuđa pomoć i njega šest sati dnevno po cijeni 25 kuna za sat, te korištenje preparata u prehrani i za njegu kože na koje mjesečno troši oko 1.500 kuna.
Od tragedije na Kornatima prošlo je 11 godina.
U tih 11 godina, Frane Lučić je liječio ozljede iz tragedije na Kornatima, diplomirao na splitskom FESB-u i zaposlio se u HEP-u.
Tužba protiv DVD-a i Općine Tisno, Grada Šibenika i Republike Hrvatske
Tužio je DVD i Općinu Tisno, Grad Šibenik i Republiku Hrvatsku, sve one koje smatra odgovornima za tragediju u kojoj je izgubio prijatelje, a u kojoj je on sam zadobio teške opekline na više od 80 posto tijela.
Predmet je vraćen na Općinski sud uz obrazloženje kako treba točno utvrditi tko i koliko mora platiti.
Njegov odvjetnik Šime Savić lani je rekao kako država nikad nije pomogla Lučiću.
"Možda su pomagali pojedinci koji nisu htjeli da se zna da pomažu, nego su to radili iz duše, a ne zbog kamera i medija. No, država Hrvatska, Općina Tisno, Grad Šibenik i DVD Tisno nisu pomagali. Obitelji svih nastradalih vatrogasaca formalno su dobile odštetu od RH, a jedini Frane nije dobio ni lipe. Ako je RH obeštetila obitelji nastradalih vatrogasaca s Kornata, znači da ta RH priznaje i krivnju za njihovo stradavanje. Samo, kad je u pitanju Frane Lučić, onda oni nemaju odgovornosti. To je suludo", poručio je i dodao kako zakon za sve mora biti isti.
"Ili su svi zaslužili da ih se obešteti ili nitko, zakon za sve mora biti isti. Nedvojbeno je da je Frane Lučić bio na radnom zadatku i da se nije na Kornatu zatekao turistički. Ja bih želio da se ti Franini spisi što prije riješe, da bi mogao nastaviti koliko-toliko normalan život. Da si izgradi kuću, zasnuje obitelj i prestane razmišljati o tome kako su svi s njime igrali razne igrice, grlili se i ljubili s njime, fotografirali se, a nitko od odgovornih ništa za njega nije napravio", kazao je lani u rujnu Šime Savić.