U Kanadi raste broj smrti od eutanazije. Sad je to jedna od 20 smrti u zemlji

Foto: EPA

Stopa medicinski potpomognutog samoubojstva, poznatijeg kao eutanazija, raste u Kanadi već petu godinu. Ta zemlja je objavila svoje peto godišnje izvješće od legalizacije potpomognutog umiranja 2016., koje je prvi put uključivalo podatke o etničkoj pripadnosti onih koji traže eutanaziju.

Prošle je godine oko 15.300 ljudi bilo podvrgnuto eutanaziji, što je činilo 4.7% smrtnih slučajeva u zemlji. Kanadski zakonodavci trenutačno nastoje proširiti pristup eutanaziji kako bi obuhvatili osobe s mentalnim bolestima do 2027.

Kanada među par zemalja koje su nedavno legalizirale eutanaziju

Kanada je među nekoliko zemalja koje su u posljednjem desetljeću uvele zakone o potpomognutom samoubojstvu. Ostale su Australija, Novi Zeland, Španjolska i Austrija.

Brojke koje je danas objavilo kanadsko javno zdravstvo pokazuju da je stopa eutanazije u zemlji porasla za gotovo 16% u prošloj godini. Radi se o oštrom usporavanju u odnosu na prosječno povećanje od 31% prethodnih godina.

U izvješću se upozorava da je prerano utvrditi što je uzrokovalo usporavanje rasta. Za gotovo sve koji su zatražili pomoć pri umiranju - oko 96% - prirodna smrt bila je neizbježna. Preostalih 4% podvrgnuto je eutanaziji zbog dugotrajne kronične bolesti te u tim slučajevima prirodna smrt nije bila neizbježna.

96% onih koji se odluče na eutanaziju su bijelci

Prosječna dob onih koji su tražili pomoć pri umiranju bila je oko 77 godina, a rak je najčešće osnovno zdravstveno stanje.

Prvi put su u izvješću objavljeni rasni i etnički podaci onih koji su umrli eutanazijom. Oko 96% njih identificirani su kao bijelci, koji čine oko 70% stanovništva Kanade. Nejasno je što je uzrokovalo ovaj nerazmjer.

Druga najčešće prijavljena etnička skupina bili su istočni Azijci (1.8%), koji čine oko 5.7% Kanađana. Eutanazija se najviše koristi u Quebecu, pokrajini koja bilježi gotovo 37% svih smrti od eutanazije unatoč tome što u njoj živi samo 22% kanadskog stanovništva.

Vlada Quebeca je ranije ove godine pokrenula studiju kako bi ispitala zašto je stopa eutanazije u toj pokrajini tako visoka. Dok broj potpomognutih smrti u Kanadi raste, ta zemlja još uvijek zaostaje za Nizozemskom, gdje je eutanazija činila oko 5% ukupnih smrti prošle godine.

Širenje pristupa eutanaziji

Kanada je u početku legalizirala eutanaziju za one čija je smrt bila "razumno predvidljiva". Međutim, 2021. dala je pristup i ljudima koji možda nemaju terminalnu dijagnozu, ali žele okončati svoj život zbog kroničnog, iscrpljujućeg stanja.

Ranije ove godine planirano je ponovno proširiti pristup, za osobe s mentalnim bolestima. No, to je drugi put odgođeno nakon što su kanadske provincije, koje nadziru pružanje zdravstvene skrbi, izrazile zabrinutost oko toga može li se sustav nositi s takvim širenjem.

Kršćani zabrinuti

Danas je ministarstvo zdravstva Kanade branilo odluku rekavši da kazneni zakon postavlja "stroge kriterije prihvatljivosti". No Cardus, kršćanski think-tank, rekao je da su najnovije brojke "alarmantne" i pokazuju da Kanada ima jedan od najbrže rastućih programa eutanazije na svijetu.

Izvješće koje je u listopadu objavio Ontario - najmnogoljudnija kanadska pokrajina - od tada je rasvijetlilo kontroverzne slučajeve u kojima je ljudima odobrena pomoć pri umiranju dok se nisu približavali prirodnoj smrti.

Medijski eksponirani slučajevi

Jedan primjer uključivao je ženu u 50-ima s poviješću depresije i suicidalnih misli koja je imala jaku osjetljivost na kemikalije. Njezin zahtjev za eutanaziju odobren je nakon što nije uspjela osigurati smještaj koji bi mogao zadovoljiti njezine medicinske potrebe.

Još je jedan slučaj dospio na naslovnice posljednjih mjeseci, a odnosi se na pacijenticu s rakom koja je rekla da su je pitali je li znala za eutanaziju kao opciju prije operacije mastektomije.

Pitanje se "pojavilo na potpuno neprikladnim mjestima", rekla je za National Post. Kanadske novinske kuće također su izvijestile o slučajevima u kojima su osobe s invaliditetom razmišljale o eutanaziji zbog nedostatka smještaja ili invalidnine.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.