Najljepši u 20 godina: Što morate znati o rijetkom meteorskom spektaklu koji stiže sutra?

Foto: YouTube

U ČETVRTAK, a potom i u petak, zaljubljenici u zvijezde moći će gledati pravi spektakl na nebu – kišu meteora Perzeida koja će ove godine biti posebno brojna, vjerojatno dvostruko brojnija od uobičajene.

U četvrtak ćemo moći vidjeti rijedak maksimum koji je svojom gravitacijom uzrokovao Jupiter - on je malo povukao oblak meteora tako da će Zemlja ove godine proći kroz njega bliže njegovu središtu. Prema nekim astronomima šou bi u četvrtak mogao biti najljepši u posljednjih 20-ak godina.

'U noći s četvrtka na petak pred jutro, nakon zalaska Mjeseca, trebalo bi se vidjeti oko 200 meteora na sat', kaže Boris Štromar, predsjednik astronomskog društva Beskraj iz Zagreba.

'S petka na subotu moći ćemo pak vidjeti klasičan, uobičajeni godišnji maksimum', pojasnio je za Index.

Prema prognozama DHMZ-a uvjeti za gledanje u Hrvatskoj bit će uglavnom povoljni. U nekim krajevima, primjerice u okolici Zagreba i Rijeke, noć će biti vedrija u noći s četvrtka na petak nego s petka na subotu.

Je li naziv 'Suze svetog Lovre' posuđen?

U nekim našim medijima povela se polemika oko toga koliko je naziv 'Suze sv. Lovre' stvarno naš narodski naziv za Perzeide, kako piše u našoj inačici Wikipedije. Naime, prema tumačenju nekih udruga astronoma to je zapravo pomodna posuđenica koja se posljednjih godina proširila medijima.

Štromar kaže da nam je naziv stigao od Talijana.

'Proučavao sam taj slučaj. U vrijeme kada su na zapadu otkriveni Perzeidi, u 19. stoljeću, popularni talijanski pjesnik Giovanni Pascoli napisao je pjesmu posvećenu svome ocu koji je umro u vrijeme kiše Perzeida. U njoj je kišu nazvao suzama sv. Lovre jer se u to vrijeme obilježava smrt tog kršćanskog sveca. Naziv se uvriježio u Italiji, a potom je preko Dalmacije stigao k nama. Sjećam se kako je moja nona, još dok sam bio mali, koristila taj naziv. Dakle, to nije nešto sasvim novo, u našem jeziku postoji barem 50-ak godina', pojasnio je Štromar (pjesmu pogledajte na ovoj poveznici).

Kada, odakle i kako gledati?

Za gledanje meteora vrijede uobičajena pravila – ne treba vam nikakva oprema, naprotiv, dalekozori i slična pomagala mogu samo smanjiti vidno polje; najbolje je otići negdje izvan grada na mjesta gdje je svjetlosno zagađenje manje, primjerice na neku planinu; tijekom promatranja izbjegavajte gledanje u svijetle objekte poput mobitela ili automobilskih farova; sa sobom ponesite neku deku na koju ćete leći kako vas ne bi smočila moguća rosa na travi; ako znate fotografirati noćne objekte, ponesite fotoaparat i stalak...

No Štromar upozorava da će se Perzeidi najbolje vidjeti tek nakon što zađe Mjesec.

'U noći s četvrtka na petak trebat će gledati nakon ponoći, a u noći na subotu još kasnije', kaže naš astronom koji se u krugovima zvjezdoljubaca proslavio svojim odličnim snimkama Mliječne staze.



Kako fotografirati meteore?

Štromar je na svojoj astronomskoj stranici Astrobobo predstavio detaljne upute kako je najbolje fotografirati meteore.

S mobitelom ih je, kaže, nemoguće snimiti, osim ako uređaj ima opciju za dugu ekspoziciju.

'Neki mobiteli imaju takve opcije, no meteor bi morao biti dosta sjajan da bi ga mobitel mogao zabilježiti', poručio je Štromar.

Što je kiša Perzeida?

Perzeidi je naziv za meteorski roj kojemu je radijant, odnosno prividni izvor, u zviježđu Perzeju. Uglavnom je vidljiv od 25. srpnja do 20. kolovoza, a maksimum mu je 12. kolovoza. Javlja se kada Zemlja na svojoj orbiti prolazi kroz oblak čestica nastalih raspadom kometa Swift-Tuttle koji uzrokuje Sunčevo zračenje (otapanje leda, isparavanje i sl.). Oblak se proteže duž putanje jezgre kometa oko Sunca. Meteori se najbolje vide na sjevernoj hemisferi kasno u noći, prije zore što je uobičajeno za meteorske kiše. Naime, najviše sjajnih meteora vidjet će se na onoj strani Zemlje koja je okrenuta prema oblaku i juri prema njemu, a to je ona na kojoj je lokalno vrijeme iza ponoći, pred jutro. To možemo usporediti s vožnjom automobilom kroz snijeg - najviše pahuljica lijepit će se za prednje staklo iako ih i ispred i iza automobila ima jednako.

Najstariji zapisi o Perzeidima potječu iz drevne Kine iz 36. godine n. e.  No smatra se da ih je prvi kao meteorski pljusak prepoznao Adolphe Quetelet 1835. godine.

Ako uspijete snimiti neki od meteora, pošaljite nam fotografije u Index na adresu desk@index.hr, a mi ćemo ih drugi dan objaviti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.