BROJ izgubljenih radnih dana zbog štrajkova u listopadu je u Velikoj Britaniji prema službenim podacima najveći u razdoblju dužem od desetljeća. Kumulativno je u listopadu zbog radničkih štrajkova izgubljeno oko 417 tisuća radnih dana, najviše od studenog 2011. godine.
U Ujedinjenom Kraljevstvu je ove godine održano puno industrijskih akcija kojima su radnici zahtijevali bolje plaće i radne uvjete. Danas započinje još jedna runda štrajkova željezničara. Najveći željeznički sindikat u Ujedinjenom Kraljevstvu - RMT, od ljeta je održao niz štrajkova koji su zatvorili velik dio željezničke mreže u Engleskoj, Škotskoj i Walesu.
Vozači autobusa, poštari, medicinske sestre...
Ovog tjedna štrajkaju i vozači autobusa, radnici državne pošte Royal Maila, medicinske sestre, radnici na autocestama te oni koji upravljaju prtljagom. Voditeljica ekonomske statistike u Uredu za nacionalnu statistiku (ONS) Sam Beckett rekla je da su štrajkom najviše pogođeni transport i skladištenje te informacija i komunikacije.
"To je uglavnom potencirano štrajkovima željeznice i pošte", rekla je Beckett, koja dodaje da je trenutačno teško procijeniti kako će štrajkovi i druge industrijske akcije utjecati na šire gospodarstvo. "Još zapravo nismo vidjeli utjecaj toga u statistici bruto domaćeg proizvoda. Prerano je reći kako će to utjecati na šire gospodarstvo", rekla je.
Rezultati ONS-a također su otkrili da je jaz između rasta plaća u javnom i privatnom sektoru i dalje velik. Prosječni rast plaća radnika u privatnom sektoru dosegnuo je 6.9 posto između kolovoza i listopada u usporedbi s 2.7 posto u javnom sektoru.
Blagi pad jaza
Došlo je do blagog smanjenja jaza u usporedbi sa srpnjem i rujnom kada su prosječne plaće u javnom sektoru porasle za 2.2 posto, a u privatnom sektoru za 6.6 posto. No, oba su ta rasta i dalje daleko ispod stope kojom cijene rastu odnosno inflacije, koja raste najbržim tempom u više od 40 godina.
ONS je priopćio da je ukupna redovna plaća porasla za 6.1 posto u tri mjeseca do listopada. No, uzimajući u obzir inflaciju, plaće su pale za 2.7 posto. Nezaposlenost je također porasla, na 3.7 posto. Po peti uzastopni put pao je i broj slobodnih radnih mjesta, koji se u razdoblju od rujna do studenog smanjio za 65 tisuća.