Foto: FaH
KAD je o ratu u Siriji riječ, jasno je da su civili oni koji plaćaju najtežu cijenu. Često je manje jasno čije vojno djelovanje uzrokuje najveće krvoproliće na terenu.
Tako je i glasnogovornik britanske Laburističke stranke u nedavnoj konferenciji za tisak kritizirao novog ministra vanjskih poslova Borisa Johnsona i druge konzervativce koji su osudili ruske zračne napade.
"Gdje je Stop The War Coalition?"
Johnson je u utorak u svom prvom obraćanju britanskom parlamentu pozvao na istragu ratnih zločina u Siriji, ali i na prosvjede pred ruskom ambasadom u Londonu. "Gdje je Stop The War Coalition", prozvao je britansku organizaciju koja nije pokazala jednako protivljenje ruskoj intervenciji kao što je to činila u slučaju britanskih i američkih vojnih akcija.
Govoreći u ime šefa stranke Jeremya Corbyna, glasnogovornik je objasnio da Corbyn osuđuje ruske napade, kao "i sve intervencije stranih sila u rat u Siriji", ali i dodao da "fokus na ruska zvjerstva nekad odvraća pažnju s drugih zvjerstava koja se događaju."
"Prema neovisnim procjenama, bombardiranje koalicije predvođene SAD-om rezultiralo je vrlo veliki brojem civilnih žrtava. Postoji nekoliko slučajeva s velikim brojem civilnih žrtava, a bez tolikog fokusa na njima", izjavio je tom prilikom Corbynov glasnogovornik.
Rusija namjerno cilja civile i civilnu infrastrukturu
No je li ova paralela zaista valjana? Kako izvještava Guardian, sve strane uključene u rat u Siriji prouzročile su civilne žrtve, ali ruski zračni udari ubili su znatno veći broj civila od koalicijskih. Razlog tome je i to što Rusi, po svemu sudeći, namjerno gađaju civilne mete - tržnice, bolnice i domove - dok koalicija pokušava izbjeći ili barem ograničiti civilne žrtve, iako bi mogli učiniti mnogo više.
"Koalicija ubija previše civila, ali jasno je da pokušava ograničiti taj broj, dok sve što vidimo od Rusije pokazuje da namjerno cilja civile i civilnu infrastrukturu", kazao je Chris Woods, ravnatelj promatračke organizacije Airwars.
"Ruska stopa smrti nadmašuje koalicijsku 8 prema jedan"
Airwars je zabilježio 3600 civila ubijenih u godinu dana ruske intervencije. To je prema Woodsu "apsolutno minimalan" broj, budući da analitičari teško uspijevaju pratiti tempo ubojitih napada.
S druge strane, koalicijski zračni udari su u znatno dužem vremenskom periodu od 26 mjeseci usmrtili nešto manje od 900 civila, prema izvješćima promatrača. Od toga je koalicija službeno priznala samo 19. Rusija, koja tvrdi da u svojim napadima gađa samo teroriste, nije priznala ni jednu smrt civila.
"To znači da ruska stopa smrti nadmašuje koalicijsku 8 prema jedan", zaključuje Woods.
Rusija ubila 3412 civila, ISIS 3078
Amnesty International je zabilježio najmanje 300 smrti, s tim da je pravi broj vjerojatno dvostruko veći, navodi njihov istraživač za Siriju Neil Sammonds.
Centar za dokumentaciju povreda navodi da je nešto više od 147 tisuća civila ubijeno od 2011 do danas, iako u taj broj ubrajaju samo žrtve za koje imaju jasne dokaze. Prema njihovim podacima, sirijska vojska i savezničke paravojske odgovorne su za 92000 ubijenih, Rusija za 3412, sirijski pobunjenici za 2470, ISIS za 3078, a međunarodna koalicija za njih 768.
Sirijska mreža za ljudska prava navodi više brojeve, ali slične omjere: 187 tisuća za sirijski režim, 3500 za pobunjenike, 2585 za Rusiju, 2503 za ISIS i 627 za koaliciju.
"Kritika režima i Rusije automatski iznosi se u istom dahu s osudom SAD-a, ali njihove zloupotrebe su mnogo, mnogo manje", zaključuje Sammonds.