DANAS su stigli laboratorijski nalazi nakon masovnog pomora pčela u Međimurju prije mjesec dana. Kako je objavio HRT u Dnevniku, analiza je otkrila otvore, ali u dozvoljenim granicama pa se i dalje ne zna uzrok pomora. Poznato je jedino da nije riječ o zaraznoj bolesti jer bolest ne bi stala na tom području s obzirom na to da pčele lete pa bi se zaraza sigurno pojavila i u okolnim selima.
> U Međimurju potrovani deseci milijuna pčela, pčelari nam otkrili na što sumnjaju
Pčelari su očajni, kažu da se uzorak uzeo prekasno. Šteta se procjenjuje na više od 3 milijuna kuna.
Podsjetimo, početkom lipnja deseci milijuna pčela uginuli su u Međimurju. Nezapamćeni pomor pogodio je više od jedne trećine svih pčelinjaka u Međimurskoj županiji koja je zbog toga proglasila i elementarnu nepogodu. Pčelari su odmah tvrdili da su pčele otrovane. I ministrica Vučković je također iznijela takvu informaciju. No dokaza za to još uvijek nema.
"Od pčelara sam postao grobar"
"Najvjerojatnije je u pitanju neki insekticid kojim se protupropisno prskalo. Ne možemo ni u koga uprijeti prstom, ali imamo svoje sumnje. Uzorke tla, pčela, meda, ali i s obližnjih njiva je policija poslala u Centar za kriminalistička vještačenja Ivan Vučetić i uskoro bismo trebali dobiti njihove nalaze i doznati što je uzrok ovoj katastrofi", rekao je tada za Index Željko Trupković iz udruge pčelara Agacija.
"Od pčelara sam postao grobar. Ovo je postalo ništa drugo nego grobarski posao. Pokopao sam 17 kanti od 15 litara punih pčela", rekao je pčelar Friščić u lipnju za Index.