Kako izgleda nacistički pozdrav?

Screenshot

Milijarder Elon Musk izazvao je kontroverzu na inauguraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa gestom koja je izgledala slično nacističkom pozdravu.

Musk, jedan od najbližih Trumpovih savjetnika, bio je među govornicima na pozornici uoči Trumpova dolaska u Capital One Arenu u Washingtonu. Musk je zahvalio pristašama, a zatim stavio desnu ruku na srce i brzo je ispružio prema gore.

"Moje srce ide vama", rekao je Musk prije nego što je ponovio gestu. 

Korisnici Muskove internetske platforme X primijetili su da ta gesta podsjeća na nacistički pozdrav.

Američka televizijska kuća CNN više je puta tijekom svojeg programa pustila snimku, a voditelj je izjavio da su gledatelji dovoljno pametni da sami o tome stvore svoje mišljenje.

Musk je odbacio kritike geste rukom kao "zamoran" napad.

Kako izgleda nacistički pozdrav?

Nacistički pozdrav pojavio se 1930-ih u nacističkoj Njemačkoj kao način odavanja počasti Adolfu Hitleru. Sastoji se od podizanja ispružene desne ruke s dlanom prema dolje. U nacističkoj Njemačkoj to je često bilo popraćeno skandiranjem ili uzvikivanjem "Heil Hitler" ili "Sieg Heil".

Britanski povjesničar Richard Grunberger u knjizi The 12-year Reich (A Social History Of Nazi Germany 1933-1945) piše da je pozdrav izvođen ukočenom ispruženom desnom rukom pod kutem od 45° prema gore te ispruženom šakom. Obično ga je pratio uzvik "Sieg Heil", "Heil Hitler!" ili "Heil!". Ako bi netko vidio poznanika u daljini, bilo je dovoljno samo podići desnu ruku. Kad bi netko naišao na nadređenog, rekao bi i "Heil Hitler".

Nacisti pokušali zamijeniti stare pozdrave

1933. godine nacistički ministar unutarnjih poslova Wilhelm Frick napisao je u memorandumu da je sada, kada je Weimarska Republika stvar prošlosti, "Hitlerov pozdrav postao njemački pozdrav".

Nije se pozdrav koristio samo pred Hitlerom i vojnim časnicima, već i u administrativnim, trgovačkim i društvenim okruženjima.

Nacionalsocijalistička njemačka studentska liga je objavila da treba napustiti obične pozdrave kao što su grüβ Gott, auf Wiedersehen, guten Tag i slično.

"Svi koji žele izbjeći sumnju u svjesno opstrukcionističko ponašanje koristit će Hitlerov pozdrav", objavila je organizacija.

Cambridge University Press na svojim stranicama citira švedskog lingvista Torbjörna Lundmarka koji u knjizi o pozdravima piše da su za vrijeme nacističke vlasti u Njemačkoj i petogodišnjake učili kako dignuti ruku u zrak.

Navodi se i da iz tog razdoblja ima mnogo priča o tome kako su školsku djecu kažnjavali jer su govorila "guten Morgen" umjesto "Heil Hitler" te da je ljudima uskraćivana usluga u trgovinama osim ako nisu koristili ovaj pozdrav.

Hitler imao dvije verzije pozdrava

Američki novinar Hubert Renfro Knickerbocker pisao je da je Hitler pozdravljao na dva načina. Kada je pozdravljao trupe ili okupljeno mnoštvo, uglavnom je koristio tradicionalni pozdrav s ukočenom rukom.

Kada je pozdravljao pojedince, koristio je modificiranu verziju pozdrava, savijajući desnu ruku pod kutom od 90° s laktom okrenutim prema naprijed. Šaku je držao otvorenu, s dlanom u vodoravnom položaju, u visini ramena. Tu verziju njegovog pozdrava usvojili su i njegovi zapovjednici kada su pozdravljali svoje podređene.

Od Drugog svjetskog rata neonacisti i drugi bijeli supremacisti nastavili su koristiti pozdrav, čineći ga najčešćim bijelim supremacističkim znakom ruke u svijetu.

Američki muzej sjećanja na Holokaust na svojim stranicama piše da je pozdrav bio dio veličanja kulta Adolfa Hitlera. Pod nacističkim režimom od Nijemaca se očekivalo da iskazuju javnu odanost Führeru u kvazireligioznim oblicima. Na primjer, pozdravljali su čak i kipove Hitlera.

"Pozdrav ne potječe iz starog Rima"

Pozdrav se često povezuje s antičkim Rimom, naziva se i rimskim pozdravom. Međutim, Martin M. Winkler u knjizi Rimski pozdrav: kino, povijest, ideologija piše da to nije točno. Winkler kaže da nema veze između ovog pozdrava i starog Rima.

"Prema fašističkoj ideologiji 1920-ih i u uobičajenim shvaćanjima koja su još uvijek aktualna, ovaj se pozdrav temeljio na starorimskom običaju, kao što se i sam pojam fašizma povezuje s rimskim fascesima, snopovima prutova sa sjekirom u sredini koji su bili simbol moći položaja viših rimskih magistrata i nekih svećenika", piše Winkler.

No, dodaje, izraz "rimski pozdrav" je pogrešan naziv.

"Niti jedno rimsko umjetničko djelo - skulptura, kovani novac ili slika - ne prikazuje pozdrav kakav se nalazi u fašizmu, nacizmu i srodnim ideologijama", piše Winkler.

Popularizirale ga melodrame i filmovi

"Također je nepoznat rimskoj književnosti i nikad ga ne spominju stari povjesničari ni republikanskog ni carskog Rima. Geste podignute desne ruke ili šake u rimskim i drugim drevnim kulturama koje su potvrđene u preživjeloj umjetnosti i književnosti imale su bitno drugačiju funkciju i nikada nisu identične modernom pozdravu s ravnom rukom."

Prema Winkleru, priča o podrijetlu "rimskog pozdrava" seže u 19. stoljeće kada su bile popularne melodrame čija se radnja odvijala u Rimskom Carstvu. Neke od njih su na kraju postale filmovi.

Fašisti u Italiji, a kasnije i nacisti, prisvojili su pozdrav iz tih predstava i filmova i "proželi ga simbolikom od koje se ne može odvojiti".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.