KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Izvještaj o skandalu s koronom u splitskom Domu je najčuvanija tajna u Hrvatskoj

Foto: Index/Pixsell/Milan Sabic/Darko Tomas

NI MINISTARSTVO zdravstva ni Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku nisu dostavili inspekcijske nalaze o nadzoru provedenom u splitskom Domu za starije i nemoćne u Vukovarskoj ulici ni Državnom odvjetništvu, ni Splitsko-dalmatinskoj županiji, kao osnivaču ustanove, a na koncu ni medijima. Index je uzalud tražio od ministarstava inspekcijske nalaze po kojima, kako je objavljeno, nije utvrđena baš ničija pogreška. 

>> Umrlo je 12 staraca iz splitskog Doma, a Beroš za sve krivi - virus. Ovo su činjenice

Izvještaj je skriven čak i od Državnog odvjetništva

Da priča bude nevjerojatnija, inspekcijski nalazi ostali su tajna i za splitsko Općinsko državno odvjetništvo koje vodi istragu. "Ovo državno odvjetništvo još nije zaprimilo navedena izvješća koja su žurno zatražena putem Policijske uprave splitsko-dalmatinske, a za očekivati je kako ćemo ista zaprimiti u kratkom roku", odgovorili su iz splitskog ODO-a na naše pitanje.

Zanimalo nas je je li bolje sreće bila Splitsko-dalmatinska županija, u čijoj je nadležnosti Dom za starije i nemoćne. Iz kabineta župana Blaženka Bobana poručuju: "Splitsko-dalmatinska županija još nije zaprimila inspekcijske nalaze koje su provele nadležne službe Ministarstva zdravstva i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku o stanju u Domu za starije i nemoćne osobe Split – objekt Vukovarska, a očekujemo kako ćemo ih zaprimiti što prije."

Dakle, ni oni.

Beroš: Tako je svuda u Europi

Ministar zdravstva Vili Beroš prošlog je vikenda rekao da je završen nadzor nad Zavodom za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije i liječnicom Doma zdravlja u Splitu, koja je liječila većinu štićenika splitskog Doma za starije i nemoćne, te je utvrđeno da nepravilnosti nije bilo. Na novinarsko inzistiranje da pojasni kako je moguće da istodobno propusta nema, a štićenici Doma umiru – dosad ih je preminulo 14 – kazao je: "Žao nam je svakog pojedinca kojeg smo izgubili, sućut svima koji su izgubili svoje najmilije. Bolest je takve prirode da pogađa tu dobnu skupinu. Tako je svuda u Europi. Ono što sam jučer rekao stoji, da zdravstvena inspekcija nije pronašla pogreške u postupanju, ali druge institucije mogu dalje istraživati stvari. Može se tražiti i stručno postupanje. I sami znate da nalaz inspekcije u Ministarstvu demografije još nije gotov", govorio je Beroš prošlog tjedna. Zašto nalaz njegova Ministarstva gotovo sedam dana nije dostavljen nikome, pa ni Općinskom državnom odvjetništvu, još je jedno pitanje bez odgovora.

Iz Ministarstva zdravstva su nam, pak, jutros kratko poručili ono što su već govorili – da "niti u postupanju liječnice opće/obiteljske medicine zaposlenice Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, niti zdravstvenih radnika Nastavnog zavoda za javno zdravstvo nisu utvrđeni propusti". Samo to.

Ministarstvo Vesne Bedeković: U Domu se postupalo sukladno uputama i preporukama nadležnih tijela

U međuvremenu su i iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku pod vodstvom Vesne Bedeković izvijestili javnost kako se u splitskom Domu "postupalo sukladno uputama i preporukama nadležnih tijela" te da nije bilo propusta.

>> U splitskom Domu je umrlo 14 štićenika, gotov nadzor: HDZ-ov ravnatelj nije kriv

"Tijekom inspekcijskog nadzora utvrđeno je da je Dom postupao sukladno uputama i preporukama svih nadležnih tijela: Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije te Nacionalnog i Županijskog stožera Civilne zaštite", priopćilo je Ministarstvo Vesne Bedeković te zapazilo kako su korisnici Doma imali svakodnevnu njegu. Domovi su, kao i štošta u ovoj zemlji, pod mješovitom nadležnošću: osnivač im je županija, glavnina njihove aktivnosti spada pod ministarstvo zaduženo za socijalnu skrb, dok je zdravstveni dio njege korisnika, logično, pod nadležnošću Ministarstva zdravstva. 

Od "situacija je malo eskalirala" do 14 mrtvih. Naravno, nitko nije kriv

Prema javnosti dostupnim informacijama, u nedjelju, 29. ožujka, jedna je korisnica Doma dobila temperaturu. Obaviješteni su epidemiolozi Nastavnog zavoda za javno zdravstvo koji su preporučili praćenje stanja. Narednih tjedan dana temperatura se javljala kod većeg broja korisnika, no tek je 6. travnja dignuta uzbuna. Točnije, tek su tada testirani, a kada je covid-19 dijagnosticiran kod njih desetero, dio ih je prebačen u bolnicu. Zaraza se od tada širila, dosad ih je preminulo 14.

U noći prebacivanja korisnika Doma u bolnicu na Križinama ravnatelj Doma Ivan Škaričić medijima je izjavio da je nekoliko korisnika danima imalo povišenu temperaturu i da je situacija "malo eskalirala".

Je li skrivanje nalaza zapravo uputa tijelima za kazneni progon? 

Javnost još uvijek ne zna nedvosmisleno što se u Domu za starije i nemoćne osobe događalo čitavih tjedan dana, u jeku pandemije koronavirusa. Upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o postupanju u takvim ustanovama u aktualnim okolnostima bile su vrlo jasne i gotovo svaku temperaturu opisivale su kao razlog za aktivaciju alarma. Iz prvih informacija dospjelih u javnost činilo se da se u Domu nije reagiralo pravodobno, a na tom su tragu bile i informacije iz istrage. Uz to, zaposlenici Doma žalili su se da im je nedostajalo zaštitne opreme.

No inspekcijski nalaz Ministarstva zdravstva, a čini se i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, krivnju prebacuje na višu silu. Ili indirektno daju smjernice nadležnima za kazneni progon o poželjnom smjeru istrage?

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.